Начало » Регулации » България с първи законопроект за крипто активите

България с първи законопроект за крипто активите

24.08.2024 1:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
България с първи законопроект за крипто активите

Комисията за финансов надзор (КФН) се очаква да има водеща роля в новия Закон за пазарите на крипто активи, който бе публикуван за обществено обсъждане от Министерския съвет.

Проектът, съставен от Министерството на финансите, цели да внедри разпоредбите, приети от Европейския съюз през миналата година чрез Регламента за пазарите на крипто активи (MiCA).

Едно от решенията е да не се създава отделен държавен регулатор за крипто активи, като то е мотивирано от по-ниските разходи, свързани с включването на ново звено в рамките на КФН, както и от възможността да се използва вече съществуващата административна инфраструктура на комисията.

Създателите на законопроекта подчертават, че поради известни прилики между MiCA и съществуващите процеси по Закона за публичното предлагане на ценни книжа (ЗППЦК) и Закона за пазарите на финансови инструменти (ЗПФИ), ще бъдат ползвани едни от най-добрите интегрирани практики ви те ще осигурят необходимата приемственост при изпълнението на надзорните функции на органа.

БНБ и Европейската централна банка са органите, отговарящи за издаването и отнемането на лицензи на кредитни институции, които извършват криптовалутни дейности.

КФН отговаря за лицензирането, наблюдението за спазване на правилата, налагането на санкции и отнемането на лицензи на издатели на – стабилни монети, крипто активи, платформи за търговия с криптовалути и доставчици на услуги в този сектор.

Регулаторът трябва да получи така наречената „Бяла книга“ за даден крипто актив, съдържаща подробна информация за издателя, посредника  или лицето, желаещо да бъде допуснато до търговията, проекта, който ще се реализира с набрания капитал, публичното предлагане на крипто активитe, свързаните права и задължения, използваната технология, както и съпътстващите рискове.

Що се отнася до лицензирането, предвижда се възможност за отказ от страна на комисията, ако тя не вземе решение по подадено заявление в рамките на 6 месеца.

По смисъла на закона и на европейския регламент, емитентите на токени, обезпечени с активи, трябва да разполагат с капитал, чиято стойност е не по-малка от €350,000, 2% от средния размер на резервите в активи или една четвърт от постоянните общи разходи за предходната година.

Членовете на ръководните органи на доставчиците на услуги за крипто активи трябва да не са осъждани за умишлени престъпления, да не са били санкционирани за определен кръг нарушения в различни срокове назад във времето, да нямат забрана за извършване на материалноотговорни дейности и да не са били част от управлението на компании, които са фалирали или са загубили лиценза си от БНБ или КФН.

Притежатели, потребителите на услуги за крипто активи, както и други заинтересовани лица, включително потребителски сдружения, могат да подават жалби и сигнали до КФН за нарушения на новия закон. В зависимост от нарушението санкциите варират от 1,000 лв. до 60 милиона лева. или процент от оборота при установени пазарни манипулации. Предвижда се общественото обсъждане да продължи до 20 септември.

 

Александър работи от три години в крипто индустрията, като през това време се утвърждава с активното си участие в следенето на пазарната динамика и технологичните иновации. Интересът му към криптовалутите и новите технологии не е просто професионален ангажимент, а дълбока лична страст. Той ежедневно следи новините в сектора, анализира тенденции и се вълнува от всяка нова стъпка в развитието на блокчейн решенията. Ентусиазмът му го води към непрекъснато учене и споделяне на знания, като вижда бъдещето в дигиталните финанси и ролята им в глобалната трансформация.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

Казахстан ще създаде държавен крипто резерв под надзора на централната банка

Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.

30.06.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Най-голямата крипто борса в Европа, оперираща в евро, получи лиценз съгласно MiCA

Bitvavo, най-голямата крипто борса в Европа, деноминирана в евро, официално получи MiCA лиценз от Нидерландската служба за финансови пазари (AFM), което позволява на компанията да оперира във всички 27 държави членки на Европейския съюз.

29.06.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Kрипто инвеститорите в САЩ масово се сблъскват с писма от данъчните власти в страната

Само за два месеца платформата за крипто данъци CoinLedger отбеляза зашеметяващ 700% скок в броя на американските потребители, получили предупредителни писма от IRS, което сигнализира за рязко засилване на федералните данъчни мерки, насочени към притежателите на дигитални активи.

29.06.2025 12:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov

Ripple оттегля обжалването и се стреми да приключи делото със SEC „веднъж завинаги“

Изпълнителният директор на Ripple Брад Гарлингхаус обяви в петък, че компанията официално оттегля кръстосаната си жалба в дългогодишната си съдебна битка с Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC), което е знак за окончателен ход към приключване на продължаващия от години случай.

28.06.2025 14:40 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.