На 28 септември парламентът на България одобри законодателни промени, които ще принудят единствената петролна рафинерия в страната - "Лукойл Нефтохим Бургас" - постепенно да премине към преработка на неруски петрол в продължение на няколко месеца.
Съгласно измененията в Закона за контрол върху прилагането на ограничителни мерки във връзка с действията на Русия, дестабилизиращи ситуацията в Украйна, от 30 септември 2024 г. рафинерията ще спре изцяло преработката на руски нефт.
Преработеният вариант на измененията, приет на второ четене, е по-снизходителен в сравнение с първоначалното предложение, което изискваше Лукойл Нефтохим да завърши прехода в рамките на 30 дни от приемането на измененията.
В изказване пред парламентарната комисия по икономическа политика на 27 септември министърът на икономиката Богдан Богданов посочи, че краткият срок за преминаване към неруски нефт може да доведе до значителен риск от спекулативно повишаване на цените на горивата и потенциален недостиг.
Това решение на Парламента бележи прекратяването на изключението, предоставено преди това от Европейската комисия на България във връзка със санкционната забрана за внос на руски суров петрол, която беше наложена в отговор на руската инвазия в Украйна през февруари 2022 г.
Одобрените изменения предвиждат делът на суровия петрол с руски произход, преработван от „Лукойл Нефтохим“ в крайморския град, да не надвишава 80% до края на 2023 г., 75% до 31 март 2024 г., 50% до 30 юни 2024 г. и 25% до 30 септември следващата година.
Тези изменения също така упълномощават българската Агенция „Митници“ да контролира спазването на тези разпоредби от страна на рафинерията. В случай на неспазване правителството ще поеме контрола върху рафинерията заедно с другите активи на Лукойл в България. В такъв случай ще бъде назначен специален търговски управител, като назначаването му ще се извърши от парламента или, ако няма парламент, от кабинета.
Освен това, наред с ограниченията върху вноса на руски петрол, беше одобрена и нова защитна такса от 20 лева за един мегаватчас за вноса и транзита на природен газ с произход от Русия.
Binance и Bitget се включиха в помощ на Bybit след масивен хак, като прехвърлиха над 50,000 ETH в студените портфейли на Bybit.
Тъй като Европа затяга регулациите за стабилните монети, големите крипто борси Kraken и Crypto.com разработват свои собствени дигитални активи, за да се справят с новия правен пейзаж.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси официално приключи разследването на OpenSea, като реши да не предприема правни действия и да не класифицира NFT като ценни книжа.
Според нов анализ на Bernstein крипто подразделениет на Robinhood е готово за значителен растеж, като се очаква търговската дейност да нарасне през следващите две години.