Начало » България официално зарязва руския петрол

България официално зарязва руския петрол

28.09.2023 21:10 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
България официално зарязва руския петрол

На 28 септември парламентът на България одобри законодателни промени, които ще принудят единствената петролна рафинерия в страната - "Лукойл Нефтохим Бургас" - постепенно да премине към преработка на неруски петрол в продължение на няколко месеца.

Съгласно измененията в Закона за контрол върху прилагането на ограничителни мерки във връзка с действията на Русия, дестабилизиращи ситуацията в Украйна, от 30 септември 2024 г. рафинерията ще спре изцяло преработката на руски нефт.

Преработеният вариант на измененията, приет на второ четене, е по-снизходителен в сравнение с първоначалното предложение, което изискваше Лукойл Нефтохим да завърши прехода в рамките на 30 дни от приемането на измененията.

В изказване пред парламентарната комисия по икономическа политика на 27 септември министърът на икономиката Богдан Богданов посочи, че краткият срок за преминаване към неруски нефт може да доведе до значителен риск от спекулативно повишаване на цените на горивата и потенциален недостиг.

Това решение на Парламента бележи прекратяването на изключението, предоставено преди това от Европейската комисия на България във връзка със санкционната забрана за внос на руски суров петрол, която беше наложена в отговор на руската инвазия в Украйна през февруари 2022 г.

Одобрените изменения предвиждат делът на суровия петрол с руски произход, преработван от „Лукойл Нефтохим“ в крайморския град, да не надвишава 80% до края на 2023 г., 75% до 31 март 2024 г., 50% до 30 юни 2024 г. и 25% до 30 септември следващата година.

Тези изменения също така упълномощават българската Агенция „Митници“ да контролира спазването на тези разпоредби от страна на рафинерията. В случай на неспазване правителството ще поеме контрола върху рафинерията заедно с другите активи на Лукойл в България. В такъв случай ще бъде назначен специален търговски управител, като назначаването му ще се извърши от парламента или, ако няма парламент, от кабинета.

Освен това, наред с ограниченията върху вноса на руски петрол, беше одобрена и нова защитна такса от 20 лева за един мегаватчас за вноса и транзита на природен газ с произход от Русия.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Kraken стартира търговия с крипто деривати в целия Европейски съюз

Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.

21.05.2025 8:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Binance се противопоставя на съдебния иск на FTX, наричайки твърденията „неоснователни“

От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.

21.05.2025 6:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Кати Ууд очаква търговските мита да допринесат за икономическия растеж

Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.

20.05.2025 18:30 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Китай укрепва юана, докато дедоларизацията набира инерция

С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.

20.05.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.