През изминалата година се наблюдаваше значителна промяна в световния икономически пейзаж, особено с намаляващата сила на американския долар, тъй като държавите по света се стремят към по-голяма икономическа диверсификация.
Тази тенденция е очевидна, след като държавите от БРИКС застават начело на движението за дедоларизация, което предизвика опасенията на икономистите, че САЩ може да се насочат към рецесия.
В интервю за Business Insider известният икономист Дейвид Розенберг изтъкна ключови показатели, сигнализиращи за настъпването на икономически спад. Според Розенберг данните сочат, че „спадът в икономиката може да не е толкова далеч, колкото мнозина смятат“.
През изминалата година БРИКС последователно се застъпваше за установяването на многополюсен световен ред. Изтъкването на западното влияние и предполагаемото манипулиране на валутите подхраниха популярността на тази идея, особено сред развиващите се икономики.
Розенберг наблюдава и общо забавяне на икономическата активност. Данните за БВП през първото тримесечие се оказаха под очакванията, а моделите за прогнозиране на рецесия сочат предстоящ спад.
„Предпазливостта е оправдана. Признаците на напрежение на пазара на труда, съчетани със забавяне на активността в сектора на услугите, оказват натиск за намаляване на растежа в реално време„, предупреди Розенберг. „Перспективните финансови показатели продължават да сочат към предстоящо забавяне.“ В крайна сметка Розенберг смята, че страната бавно върви към състояние на рецесия.
Тези икономически опасения се засилват допълнително от геополитическото напрежение. Освен дейностите на БРИКС, конфликтите доведоха до засилване на глобалните вълнения. В допълнение, привлекателността на златото и дигиталните валути предоставя алтернативни пътища на щатския долар да загуби своето господство и влияние. Нещо повече, тези алтернативи не показват признаци за намаляване на популярността си в скоро време.
Тъй като търговското напрежение нараства и икономическите сигнали стават все по-трудни за разчитане, най-големите американски банки публикуват тримесечни резултати, които отразяват както устойчивостта, така и предпазливостта.
Доналд Тръмп отново нашумя в крипто пространството – този път с предстояща игра, базирана на блокчейн, която съчетава виртуални недвижими имоти и дигитални активи.
Южна Корея предприе още една стъпка в репресиите срещу нерегистрираните крипто платформи, този път насочени към приложения, достъпни за потребителите на Apple.
Появи се теория, която твърди, че основателя на Binance Чанпен Джао работи тайно за Федералния резерв на САЩ.