По време на 15-ата среща на върха на БРИКС в Южна Африка през август миналата година президентът на Малави Лазарус Чаквера изрази ангажимента на страната да си сътрудничи с блока за преодоляване на историческите бариери, които маргинализират Африка от глобалния просперитет.
Чаквера подчерта необходимостта от преразглеждане на съществуващата система и предложи помощта на Малави при разработването на решения.
Сътрудничеството между БРИКС и Африка придобива все по-голямо значение. Миналата година Етиопия, Египет и няколко други държави бяха официално приети в алианса на големите нововъзникващи икономики, наричан сега БРИКС+.
От създаването си през 2009 г. нациите от БРИКС – Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка – се позиционират като защитници на Глобалния юг. Китай се превърна в ключов партньор на развиващите се страни, особено в Африка.
Критиците обаче твърдят, че ангажираността на Китай с Африка е експлоататорска и обслужва предимно интересите на Китай. Срещу китайските компании, работещи в сектори като минното дело и строителството в Африка, са отправени обвинения в нарушаване на човешките права и обвинения в натоварване на африканските държави с неустойчив дълг.
Отношенията на Малави с Китай датират от 2008 г., когато страната прекъсва връзките си с Тайван. Оттогава Китай подкрепя различни инфраструктурни проекти в Малави. Въпреки това, подобно на много африкански държави, Малави е изправена пред предизвикателства, свързани с нарастващия и лошо управляван публичен дълг.
Според междинния доклад за държавния дълг, публикуван от Министерството на финансите на Малави през ноември миналата година, страната дължи близо $2 милиарда на международни институции като МВФ, Европейската инвестиционна банка и Световната банка. Сред кредиторите са и Китай и Индия, като общият дълг към тях е $306 милиона.
Проучване на Afrobarometer от 2020 г. разкри загриженост сред малавийците относно нарастващата зависимост на страната от китайските заеми. Въпреки че някои признават ползите от китайските инвестиции в инфраструктурата, съществуват опасения относно дългосрочните последици.
Президентът Чаквера подчерта, че по време на срещата на върха на БРИКС са обсъждани въпроси, свързани с преструктурирането на дълга с Китай и Индия. Министърът на финансите на Малави, Симплекс Читиола Банда, заяви, че страната е постигнала напредък в преговорите за предоговаряне на дълга с уверенията на Китай и Индия. Китай обаче е известен с твърдата си позиция в преговорите за дълга.
В допълнение към Китай Южна Африка, като член на БРИКС от 2010 г., играе важна роля в Африка. Въпреки че е най-малкият член, Южна Африка предлага на БРИКС достъп до африканския пазар като регионална икономическа сила, особено в рамките на Южноафриканската общност за развитие (SADC). Държавите от региона се стремят да се възползват от подобрения достъп до пазара в Южна Африка и да привлекат чуждестранни инвестиции.
Миграцията към Южна Африка, обусловена от икономически фактори, е широко разпространена в региона, включително сред малавийците, които търсят по-добри възможности. Около 100,000 малавийски работници мигранти в Южна Африка изтъкват значителния миграционен поток в региона.
Coinbase се готви да направи най-смелата си стъпка досега в областта на дериватите с планираното придобиване на Deribit, борса за крипто опции и фючърси, известна с това, че контролира значителна част от глобалния обем на търговията.
Крипто трейдър е загубил $2.8 милиона за един час, след като е закупил 1.39 милиона TRUMP токена, с цел да си осигури място на ексклузивна гала вечеря с президента Доналд Тръмп.
На заседанието си на 7 май 2025 г. Федералният резерв остави лихвения процент без промяна на ниво 4.25% до 4.50%, което е четвъртото поредно решение за запазване на лихвените проценти.
Основателят на Binance, Чанпен Джао, наруши мълчанието си относно престоя си зад решетките, описвайки четирите месеца, прекарани в американски затвор, като един от най-разтърсващите и поучителни периоди в живота си.