Икономическият съюз БРИКС изглежда се стреми към увеличаване на търговията с Европа, което би могло да повлияе на господстващото положение на американския долар.
Напоследък Китай поставя засилен акцент върху стимулирането на икономическия си растеж и работи за укрепване на търговските отношения с европейските държави, които алиансът би могъл да използва.
В четвъртък китайският президент Си Дзинпин се срещна с ръководители на държавни предприятия и международни инвеститори. Той подчерта, че икономическият растеж и реформите са основни приоритети за Китай. Освен това той провежда по-чести дискусии с европейските лидери за засилване на икономическото сътрудничество.
През последните години алиансът БРИКС отбеляза значителен ръст в геополитическата сфера. Блокът се фокусира върху разширяването си, като на последната си среща през 2024 г. добави пет нови държави. Очаква се тази тенденция на растеж и разширяване да продължи и в предстоящите събития.
Освен това държавите от БРИКС се ангажираха с инициативи, насочени към намаляване на зависимостта от щатския долар. Те насърчават използването на местни валути и се стремят да установят по-многополюсна световна икономика. Тази стратегия вероятно ще се засили, особено при потенциално нарастване на търговията с Европа, което може значително да отслаби влиянието на щатския долар.
Ако тези планове се осъществят, това ще нанесе сериозен удар върху долара. Щатският долар вече до голяма степен е изключен от търговските сделки между Китай и Русия. Освен това Китай увеличи златните си резерви и диверсифицира активите си, за да укрепи финансовата си стабилност.
Очаква се тези стратегии да изиграят значителна роля в търговските ангажименти на Китай и на съюза БРИКС с Европа. Редица европейски държави проявяват интерес към засилване на търговията с държавите от алианса.
Франция активно се стреми към дипломатическо сътрудничество с Китай. Освен това след неотдавнашни посещения бяха засилени отношенията със Сърбия и Унгария. Положителните срещи с китайския президент в Будапеща, Белград и Брюксел показват, че тези планове могат да се осъществят през следващите месеци.
Defiance ETFs предложи четири иновативни спот борсово търгувани фонда (ETF), които се фокусират върху ливъридж стратегии, насочени към ценовите движения на Биткойн, Етериум и златото.
Rootstock, платформа, свързваща смарт договори с Биткойн, отбеляза значително увеличение на добивната дейност и мрежовата сигурност в началото на 2025 г., въпреки забавянето в общото ползване.
Stripe, световен лидер в областта на платежните услуги, направи важна крачка в света на стабилните монети с въвеждането на новата си функция „Финансови сметки в стабилни монети“.
Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.