Начало » Други » БРИКС: Защо най-голямата икономика в Африка не се присъедини към съюза

БРИКС: Защо най-голямата икономика в Африка не се присъедини към съюза

24.09.2023 19:00 3 мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Защо най-голямата икономика в Африка не се присъедини към съюза

След неотдавнашните събития, свързани с изключването на Нигерия от алианса БРИКС, е важно да се уточни, че отсъствието на Нигерия не е резултат от умишлено пренебрегване.

За разлика от Египет и Етиопия, които получиха покани да се присъединят към групата БРИКС, Нигерия не е кандидатствала за членство и в резултат на това не е получила покана.

Това обяснение беше дадено от Мохамед Харуна Манта, върховен комисар на Нигерия в Южна Африка, по време на разговор с втората кохорта стипендианти на MTN за медийни иновации от Нигерия. Тези стипендианти бяха в Южна Африка за обучителна програма, спонсорирана от MTN Нигерия в сътрудничество с Пан атлантическия университет (PAU) в Лагос.

За да предоставим известен контекст, по време на 14-ата среща на върха на БРИКС, проведена през август 2023 г. в Южна Африка, президентът на Южна Африка Сирил Рамафоса обяви присъединяването на шест нови държави към алианса БРИКС: Аржентина, Египет, Етиопия, Иран, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства (ОАЕ).

Официалното им членство ще започне на 1 януари 2024 г. Сред тези попълнения Египет и Етиопия са единствените поканени африкански държави, като по този начин Нигерия, най-голямата икономика на континента, остава извън алианса.

Изключването предизвика критики от страна на нигерийците, както у дома, така и в диаспората, които смятат, че Нигерия е трябвало да бъде включена в този важен съюз. БРИКС има за цел да създаде обединен блок, който да оспори глобалното господство на САЩ и западните съюзници.

Манта разясни процеса на кандидатстване за членство в БРИКС, който включва подаване на молба от страна на кандидатстващата държава до министъра на външните работи на страната домакин най-малко две седмици преди насрочената среща. В този случай страната домакин беше Южна Африка, а президентът Сирил Рамафоса представи кандидатурите на представителите на страните членки на БРИКС за обсъждане. Нигерия обаче не подаде заявление, което обяснява защо не беше разгледана за членство заедно с Египет и Етиопия.

Манта изрази оптимизъм, че Нигерия ще подаде заявлението си за членство в БРИКС на следващата среща в Русия, особено сега, когато Нигерия има състав на министерски кабинет.

Машего Дламини, заместник-министър на Департамента за международни отношения и сътрудничество (DIRCO) в Република Южна Африка, също изрази загриженост от изключването на Нигерия.

Тя обаче обясни тази ситуация с политическия преход, който настъпи в Нигерия, със смяната на ръководството след общите избори, насърчавайки нигерийските медии да предоставят конструктивни репортажи по този въпрос, вместо да обвиняват правителството.

Манта подчерта още, че от 2009 г. насам БРИКС последователно кани Нигерия на своите срещи и Нигерия е присъствала на тези срещи. През 2013 г. страната имаше силно присъствие на срещата на БРИКС, като направи презентации, но не пое официален ангажимент да се присъедини към алианса.

По време на последната среща на БРИКС в Южна Африка Нигерия присъства, но не предприе активни действия за членство поради липсата на правителствен кабинет по това време, което съвпадна с прехода от бившия президент Мухамаду Бухари към настоящия Бола Ахмед Тинубу.

С над 8 години опит в индустрията на криптовалутите и блокчейн, Александър е опитен създател на съдържание и пазарен анализатор, посветен на това да направи дигиталните активи по-достъпни и разбираеми. Той е специалист в разбиването на сложни крипто тенденции, анализирането на пазарни движения и създаването на задълбочено съдържание, насочено към образованието както на новодошлите, така и на опитни инвеститори. Александър е изградил репутация на човек, който предоставя навременни и точни анализи, като същевременно следи отблизо регулаторните промени, нововъзникващите технологии и макроикономическите тенденции, които оформят бъдещето на дигиталните финанси. Работата му се корени в страстта към иновациите и твърдото убеждение, че широко разпространеното образование е ключ към ускоряване на глобалното приемане на криптовалутите.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля оставката си

Финансовите кръгове в САЩ се готвят за потенциални промени, след като според информации председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля да се оттегли от поста си.

12.07.2025 21:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Питър Шиф oтправи предупреждение за долара – коментар за дефицита на Биткойн

Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.

12.07.2025 20:05 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Доклад: Binance е подпомогнала създаването на токен свързан с Доналд Тръмп

Чанпен Джао, бившият главен изпълнителен директор на Binance, според информация от доклад на Bloomberg News от 11 юли, е подкрепял крипто проекти, свързани със семейството на Тръмп, докато е търсил президентско помилване.

12.07.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

САЩ обяви нови мита за над 30 страни

Съединените щати въведоха тази седмица широк набор от нови вносни мита, насочени към над 30 страни и икономически блокове, в рязко ескалиране на мерките си за търговска защита, според списък на WatcherGuru.

12.07.2025 16:35 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.