По време на обръщението си към Федералното събрание президентът на Русия Владимир Путин подчерта една забележителна тенденция: както съобщават различни медии, страните от БРИКС непрекъснато увеличават дела си в световния БВП, измерен по паритет на покупателната способност (ППС).
Според изчисленията на президента Путин до 2028 г. се очаква колективът на БРИКС да притежава 36.6 % от световния БВП по паритет на покупателната способност, докато делът на Г-7 ще намалее до 27.8%.
Путин подчерта значителната промяна през последното десетилетие, като припомни, че през 2022 г. страните от БРИКС ще надминат Г-7 по отношение на БВП, изчислен по ППС (31.5 % спрямо 30.3 %). Това е значителен напредък от 1992 г., когато делът на БРИКС е бил едва 16.5%.
ППС, широко използван показател сред икономистите, служи за сравняване на икономическата производителност и стандарта на живот в различните държави, като отчита разликите в цената на стоките и услугите.
БРИКС, която първоначално включваше Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, наскоро се разшири с присъединяването на Иран, Етиопия, Египет и ОАЕ през януари тази година.
На хоризонта се очертава предстоящото членство на Саудитска Арабия, която получи покана, а според докладите няколко други държави са проявили интерес или официално са подали молби за членство.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.
Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.