Миналия петък руският представител в Международния валутен фонд Алексей Можин предупреди, че страните от БРИКС трябва да се подготвят за евентуален срив на долара и международната парична система.
Можин предложи създаването на валута, базирана на кошница от валути на петте държави членки, а именно китайския юан, индийската рупия, руската рубла, бразилския реал и южноафриканския ранд.
„Това предложение в момента се обсъжда. Ако настъпи срив на долара и на международната валутна система, може да се наложи предложената от БРИКС счетоводна единица да се превърне в реална валута„, заяви Можин.
Страните от БРИКС отдавна изразиха желанието си да се откажат от долара и да насърчат използването на националните си валути. По-рано тази година Иван Чебесков, заместник-министър на финансите на Русия, подчерта необходимостта от разплащания в национални валути между страните от БРИКС. Той също така изтъкна значението на разработването на нови платежни механизми и обмяната на опит в разработването на дигитални валути на централните банки (CBDC).
По същество БРИКС имат за цел да създадат платежна система, която да съперничи на мрежата SWIFT, използвайки CBDC. За постигането на тази цел са в ход проекти като mBridge и Agora, инициирани от Банката за международни разплащания в Базел.
Възможността за създаване на CBDC, състояща се от пет различни валути, обаче е под въпрос. Някои твърдят, че разчитането на банка, контролирана от западни сили, може да не доведе до желаните резултати. Освен това идеята за създаване на сложна система за CBDC може да е прекалено амбициозна.
Алтернативно предложение, което се повдига, е приемането на Биткойн, тъй като монетата функционира едновременно като валута и платежна система, предлагайки опростено решение. Въпреки това остават предизвикателства пред широкото разпространение и регулаторното приемане на криптовалутите в световен мащаб.
Поредица от предупреждения повишава възможността крипто пазарът да навлиза в мечи етап.
OKX официално навлиза на крипто пазара в САЩ, разкривайки планове за внедряване на своята централизирана платформа за търговия и услуга за портфейли в цялата страна.
В ход, позициониращ Панама Сити в челните редици на дигиталните финанси в Латинска Америка, кметът Майер Мизрахи разкри, че градът скоро ще започне да приема плащания в криптовалути за различни обществени услуги, включително данъци, разрешителни и дори автобусни билети.
Биткойн изглежда навлиза в по-зряла фаза, като волатилността достига рекордно ниски нива и институционалният интерес нараства.
Този ФАШИСТКИ ДОЛАР ЩЕ УПРАВЛЯВА СВЕТА? ТОВА ТРЯБВА ДА ПРИКЛЮЧИ ВЕДНАГА САЩ И ЕС ГНИДИТЕ МУ ДОЛНИ ЛЪЖЛИВИ!!!!