Миналия петък руският представител в Международния валутен фонд Алексей Можин предупреди, че страните от БРИКС трябва да се подготвят за евентуален срив на долара и международната парична система.
Можин предложи създаването на валута, базирана на кошница от валути на петте държави членки, а именно китайския юан, индийската рупия, руската рубла, бразилския реал и южноафриканския ранд.
„Това предложение в момента се обсъжда. Ако настъпи срив на долара и на международната валутна система, може да се наложи предложената от БРИКС счетоводна единица да се превърне в реална валута„, заяви Можин.
Страните от БРИКС отдавна изразиха желанието си да се откажат от долара и да насърчат използването на националните си валути. По-рано тази година Иван Чебесков, заместник-министър на финансите на Русия, подчерта необходимостта от разплащания в национални валути между страните от БРИКС. Той също така изтъкна значението на разработването на нови платежни механизми и обмяната на опит в разработването на дигитални валути на централните банки (CBDC).
По същество БРИКС имат за цел да създадат платежна система, която да съперничи на мрежата SWIFT, използвайки CBDC. За постигането на тази цел са в ход проекти като mBridge и Agora, инициирани от Банката за международни разплащания в Базел.
Възможността за създаване на CBDC, състояща се от пет различни валути, обаче е под въпрос. Някои твърдят, че разчитането на банка, контролирана от западни сили, може да не доведе до желаните резултати. Освен това идеята за създаване на сложна система за CBDC може да е прекалено амбициозна.
Алтернативно предложение, което се повдига, е приемането на Биткойн, тъй като монетата функционира едновременно като валута и платежна система, предлагайки опростено решение. Въпреки това остават предизвикателства пред широкото разпространение и регулаторното приемане на криптовалутите в световен мащаб.
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.
Биткойн се консолидира около $119,000 след достигнатия миналата седмица исторически връх над $123,000.
Биткойн регистрира най-големия си нетен приток към борсите от юли 2024 г. насам, което е сигнал за потенциална промяна в пазарното поведение.
Според нови данни, споделени от Bitcoin Magazine Pro, публично търгуваните компании вече притежават общо над 844,822 BTC на стойност над $100.5 милиарда, което бележи исторически етап в институционалното приемане на Биткойн.
Този ФАШИСТКИ ДОЛАР ЩЕ УПРАВЛЯВА СВЕТА? ТОВА ТРЯБВА ДА ПРИКЛЮЧИ ВЕДНАГА САЩ И ЕС ГНИДИТЕ МУ ДОЛНИ ЛЪЖЛИВИ!!!!