В променящия се глобален пейзаж в последно време според докладите се разгръщат няколко сценария, като например такива за многополюсност с преструктурирани институции, стратегия за доминиране на Китай и запазване на властта на САЩ чрез съюзи.
Първият сценарий предвижда засилване на многополюсността в условията на глобален пейзаж, който се отдалечава от ръководения от САЩ международен ред. БРИКС служи за илюстрация на тази тенденция, стимулирана от последиците от Ковид пандемията и руската инвазия в Украйна.
Привържениците на този сценарий предлагат преструктуриране на международните институции като МВФ и Световната банка, за да отразяват по-добре съвременните геополитически реалности. Развиващите се страни и средните сили, като Бразилия, Индонезия и Турция, отстояват интересите си самостоятелно, като насърчават прагматична, многостранно обвързана позиция. Нови международни органи, като БРИКС и Азиатската банка за инфраструктурни инвестиции, придобиват значимост, като участниците в тях дават приоритет на икономическото развитие пред целите за управление или климата.
Противно на представянето на Китай като поддръжник на стабилността и сътрудничеството, вторият сценарий разглежда участието на Китай в многополюсността като стратегическо преследване на собствените му интереси.
Пекин се стреми да намали значението на ръководените от Запада международни форуми, предпочитайки алтернативни мрежи, в които страната има доминираща роля. Инструментите на Китай за глобално влияние включват търговия, инвестиции и военен капацитет, като се позиционира като ключов играч в структури като БРИКС.
Макар да е изправен пред икономически предизвикателства и технологични ограничения, страната използва инициативи за “мека сила” и проекти за регионално сътрудничество, за да повиши доверието си в Глобалния юг.
В момента обаче Китай се сблъсква с конфликт с Европа и САЩ по отношение на субсидиите и критичните ресурси, особено в областта на зелените технологии, в условията на засилващи се търговски и технологични ограничения. Ако тази ситуация доведе до вътрешно недоволство, Пекин може да реагира чрез засилване на вътрешните репресии и ескалиране на напрежението в международен план. Въпреки това съществува готовност да проучи възможностите за помирение с Вашингтон, за да облекчи напрежението, което оказва неблагоприятно въздействие върху икономиката му.
Третият сценарий предвижда трайно господство на Съединените щати, които запазват военно, икономическо и технологично превъзходство.
Вашингтон създаде съюзи, за да насърчи глобалното сътрудничество и да възпре настъпателните действия на Пекин в Индо-Тихоокеанския регион. Тези съюзи обхващат Четиристранния диалог за сигурност (Австралия, Индия, Япония и САЩ), AUKUS (Австралия, Обединеното кралство и САЩ), който улеснява продажбата на атомни подводници на Австралия, и “I2U2“, насърчаващ икономическото сътрудничество между Индия, Израел, Обединените арабски емирства и САЩ.
САЩ се противопоставят на призива на Китай към средните сили, като засилват сътрудничеството в Индо-Тихоокеанския регион чрез инициативи като Четиристранния диалог за сигурност и AUKUS. Съживяването на Г-7 и Г-20 допълнително укрепва влиянието на САЩ.
Стратегическите партньорства и съюзи на Вашингтон с държави като Виетнам и Филипините изпращат ясно послание на Пекин и Москва, че Западът остава ангажиран в Индо-тихоокеанския регион, като се стреми към възпиране и сътрудничество.
В условията на оживен пазар общата тенденция на инвеститорите е да се насочват към добре познати акции. Привлекателността на популярността обаче не винаги означава стабилна инвестиция.
След неотдавнашното споразумение на стойност над $4 милиарда между Binance и американските власти конкурентите в сферата на обмена на криптовалути, а именно Coinbase и Bybit, се превърнаха в значителни печеливши.
Според изявленията на южноафриканския посланик Анил Сооклал в неотдавнашно интервю, има официални заявления от 20 нови държави, които искат да се присъединят към алианса БРИКС.
По време на неотдавнашната среща на върха на ООН за климата Обединените арабски емирства (ОАЕ), като новоприет член на БРИКС, поеха значителен ангажимент от $5 милиарда за укрепване на икономическото партньорство.