С предстоящото разширяване на икономическия алианс БРИКС, Мианмар заяви интереса си да се присъедини и да приеме бъдещата валута на съюза през 2024 г., ако тя бъде създадена до тогава.
Кан Зау, министър на инвестициите и външноикономическите отношения на Мианмар, обсъди въпроса тази седмица, като подчерта, че Мианмар е признат за „партньор в диалога“ в рамките на ШОС (Шанхайската организация за сътрудничество) и е заинтригуван от инициативите на БРИКС и нейната единна валута.
През изминалата година икономическият съюз БРИКС отбеляза значителен ръст, като шест държави получиха покани за годишната му среща на върха през 2023 г. Освен това алиансът активизира усилията си за дедоларизация, като цели да стимулира използването на местни валути.
С наближаването на срещата на върха през 2024 г. множество държави се борят за включване в този геополитически колектив. Мианмар е най-новият участник, който изрази желанието си да се присъедини и да приеме общата валута на БРИКС до 2024 г.
Ако бъде приета, Мианмар ще бъде сред най-новите членове на разширяващия се алианс БРИКС. В началото на 2024 г. алиансът прие пет нови члена като част от първото си разширяване от 2001 г. насам, включително Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства (ОАЕ), Иран, Египет и Етиопия.
Аржентина беше единствената държава, която отказа поканата след смяната на режима през октомври 2023 г. Въпреки това Алиансът потвърди намеренията си да преследва подобни планове за разширяване на предстоящата годишна среща на върха, макар че точният брой на поканите остава неуточнен. Индия намекна за вероятността да бъдат отправени още шест покани, което отразява продължаващата траектория на растеж на блока.
Решението на Уорън Бъфет да предаде щафетата бележи края на една легендарна ера в корпоративна Америка, затваряйки 60-годишна глава, през която той превърна затруднена текстилна компания в една от най-ценните корпорации в света.
Неотдавнашното решение на американския президент Доналд Тръмп да награди най-големите притежатели на неговата лична криптовалута с ексклузивен достъп до вечеря в Белия дом предизвика остра критика от двете страни на политическия спектър, включително и сред републиканците.
Срещата между Крис Ларсен от Ripple и комисаря на SEC Пол Аткинс предизвика нови спекулации за напредък в дългогодишния правен спор между блокчейн компанията и Комисията за ценни книжа и борси на САЩ.
Ark Invest, водена от Кати Ууд, променя курса си. Въпреки че все още е оптимистична за дългосрочната траектория на Биткойн, компанията предприе рязка промяна в стратегията си спрямо акциите.