След 15-ата среща на върха в Йоханесбург миналата година алиансът БРИКС отправи покани към шест нови държави. Сред тях са ОАЕ, Египет, Иран и Етиопия, които приеха поканата и затвърдиха членството си в БРИКС.
Аржентина обаче се отказа от членство в БРИКС, а Саудитска Арабия все още не е потвърдила позицията си. Анализаторите предполагат, че БРИКС стратегически е включил Етиопия, отчитайки нейната процъфтяваща икономика в Африка.
Геополитически експерти в разговор със списание Jeune Afrique подчертаха пренебрегването на Африка от страна на Световната банка, което може да доведе до скъсване на връзките с американския долар.
Решението на БРИКС да включи Етиопия се разглежда като пресметнат ход, за да се възползва от нарастващите антиамерикански настроения в Африка.
Критиците твърдят, че недостатъчната финансова подкрепа на Световната банка за Африка може да подтикне континента да приеме инициативата на БРИКС за дедоларизация. Включването на Етиопия може да означава начална стъпка на БРИКС в разширяването на влиянието ѝ в Африка, като насърчава държавите да се дистанцират от щатския долар.
Първата забележителна подкрепа за БРИКС и призив срещу щатския долар в Африка дойде от кенийския президент Уилям Руто. Президентът Руто се застъпи за вътрешноафриканска търговия с използване на местни валути, което е в унисон с подхода на БРИКС.
Той подчерта, че Африка трябва да утвърди своята независимост и да намали зависимостта си от чуждестранни валути. Речта на Руто получи широка подкрепа от законодателите на страната, символизирайки нарастващите настроения в полза на отказа от щатския долар в Африка.
Това развитие на събитията подсказва, че Африка може да е склонна да приеме валутите на БРИКС, прекъсвайки връзките си с щатския долар при въвеждането на алтернативата.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.