Русия активно търси нови съюзи и се стреми да подкопае господстващото положение на щатския долар. Според руския вицепремиер Алексей Оверчук правителството търси партньори и ускорява въвеждането на валутата на БРИКС.
Ако повече държави приемат бъдещата валута на БРИКС, това може да има отрицателно въздействие върху щатския долар, което да доведе до неговия спад.
Оверчук разкри, че Русия се интересува по-специално от укрепване на отношенията си с богатите на петрол ислямски държави в Близкия изток, като Саудитска Арабия, Бахрейн и Обединените арабски емирства, които вече изразиха желание да се присъединят към алианса БРИКС.
На икономически форум Оверчук подчерта, че глобалните промени и тенденции, включително процесите по дедоларизация и създаването на независима финансова система, неизбежно ще повлияят на взаимодействието на Русия с ислямския свят.
Предвиждайки положително бъдеще за връзките между Русия и Близкия изток, свързани с дедоларизацията, руският вицепремиер изтъкна по-нататъшните усилия на правителството за развитието им.
По-специално, Русия гледа на Близкия изток като на потенциален пазар за трансгранични сделки за доставка на енергия и храни.
Ако Русия успее да убеди богатите на петрол държави от Близкия изток да приемат валутата на БРИКС, американският долар ще понесе основната тежест на въздействието.
Саудитска Арабия, основен производител на петрол, който ежедневно изнася значителни количества за САЩ и Европа, би могла да предизвика значителни сътресения в американската икономика, като урежда международни сделки, използвайки новата валута на БРИКС вместо американския долар.
Това развитие би могло да промени динамиката на геополитическите сили в Азия и Близкия изток. Участието на Саудитска Арабия в БРИКС би могло да преосмисли традиционните съюзи със световни сили като САЩ и Европейския съюз.
Финансовите кръгове в САЩ се готвят за потенциални промени, след като според информации председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля да се оттегли от поста си.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Чанпен Джао, бившият главен изпълнителен директор на Binance, според информация от доклад на Bloomberg News от 11 юли, е подкрепял крипто проекти, свързани със семейството на Тръмп, докато е търсил президентско помилване.
Съединените щати въведоха тази седмица широк набор от нови вносни мита, насочени към над 30 страни и икономически блокове, в рязко ескалиране на мерките си за търговска защита, според списък на WatcherGuru.