В развиващият се глобален пейзаж, предизвикващ доминацията на щатския долар, разгръщането на други валути набира скорост.
Русия и Индия наскоро сключиха оръжейна сделка за $4 милиарда, като я уредиха в съответните си местни валути – ход, насочен към подкопаване на глобалния статус на щатския долар.
Докладите сочат, че руски компании са закупили отбранително оборудване на стойност $4 милиарда от Индия, като сделката е извършена в индийски рупии вместо в традиционния щатски долар. Тази промяна, улеснена чрез сметки във Vostro, бележи отклонение от зависимостта от USD в международната търговия.
С приблизително $8 милиарда в сметката на руския Vostro, половината от които бяха разпределени за неотдавнашната покупка на оръжия, този ход сигнализира за анти-доларовата позиция на Русия и нейната склонност да намали зависимостта от американската валута.
Това развитие подчертава по-широката тенденция на дедоларизация, предизвиквайки спекулации относно бъдещето на хегемонията на щатския долар. Скорошните търговски сделки на Русия, включително споразумение за $260 милиарда с Китай, проведено без участието на долара, подчертават нарастващата инерция зад настроенията срещу долара.
Междувременно възходът на многополюсните валутни наративи, илюстриран от инициативи като усилията на алианса БРИКС за единна валута, представлява значително предизвикателство за господството на щатския долар. В съчетание с нарастващите нива на дълга и икономическата уязвимост в САЩ, сцената е готова за потенциален спад в стойността на щатския долар, проправяйки пътя за алтернативни валутни опции.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.