Според южноафриканския външен министър Наледи Пандор около 34 държави са изразили интерес да се присъединят към икономическата група БРИКС, подкрепяна от Китай и Русия.
Това развитие следва неотдавнашното разширяване на групата за първи път от повече от десетилетие. Глобалното присъствие на групата се разшири по-рано през годината с включването на Иран, Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства (ОАЕ), Етиопия и Египет.
Нарастващият интерес към БРИКС се възприема като стратегически ход от страна на Китай и Русия за противодействие на това, което те смятат за непропорционална доминация на Съединените щати в международната система.
Първоначално съставен от Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка от 2011 г., БРИКС се позиционира като алтернатива на Групата на седемте (Г-7) големи развити икономики.
Китай, под ръководството на президента Си Дзинпин, играе основна роля в разширяването на групата, като се стреми да установи алтернативен световен ред и да укрепи глобалните партньорства.
Този постоянен интерес от страна на множество държави се разглежда като изгоден както за Китай, така и за Русия, особено в светлината на икономическата и дипломатическата изолация на Русия след инвазията в Украйна.
Настоящото председателство на Русия предоставя на президента Владимир Путин възможност да противодейства на изолацията и да покаже ролята си на световната дипломатическа сцена. Очаква се годишната среща на върха, насрочена за октомври в Казан, Русия, да привлече вниманието, тъй като световните лидери традиционно присъстват на събитието на страната домакин.
По време на срещата на върха през август 2023 г. шест нови държави бяха поканени да се присъединят, като само Аржентина отказа. Присъединяването на големите икономики от Персийския залив, произвеждащи петрол, засилва влиянието на групата, особено след като Китай и Русия укрепват връзките си с Иран.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.