Неотдавнашното изявление на Путин, в което той призова Близкия изток да се откаже от използването на щатския долар при сделките с петрол, предизвика сериозни дискусии и спекулации.
Забележките му подчертават нарастващата загриженост за стабилността на щатския долар и неговата доминация в световните финанси, изтъквайки вярвата на президента, че доларът ще се срине ако държавите спрат да го използват за петролни сделки.
🇷🇺 Russia's President Putin says if oil producers in the Middle East stop using the US dollar, it will be the end of the dollar. pic.twitter.com/FoRQalPCg6
— BRICS (@BRICSinfo) March 17, 2024
Някои ентусиасти в различни платформи, подкрепиха мнението на Путин, като предположиха, че намаляването на зависимостта от долара може да доведе до евентуалното му падане и края на глобалното му превъзходство. Тази гледна точка отразява нарастващите настроения сред определени групи, които смятат хегемонията на щатския долар за проблематична.
Съществуват обаче и анализатори, които предупреждават да не се гледа твърде опростено на ситуацията. Те изтъкват, че върху силата на долара влияят множество фактори извън действията на петролните производители. Тази сложност подсказва, че ако се стигне до упадък на долара, той може да не е толкова ясен или незабавен, колкото някои очакват.
Освен това призивите за дедоларизация и появата на алтернативни валути предполагат, че доларът е изправен пред нови предизвикателства, за да запази доминиращата си позиция в световната финансова система.
Възходът на многополюсните валути, заедно с геополитическите промени и променящата се икономическа динамика, биха могли с течение на времето допълнително да подкопаят статута на долара.
Известни личности като Робърт Кийосаки съветват инвеститорите да се диверсифицират от щатския долар, като препоръчват като алтернатива активи като злато и Биткойн. Тези съвети отразяват по-широка тенденция за търсене на убежище в активи, възприемани като по-стабилни или независими от традиционните фиатни валути като щатския долар.
Като цяло забележките на Путин относно щатския долар подчертават по-широките дискусии и дебати за бъдещето на световните финанси, с последици за валутите, инвестициите и геополитическата динамика в световен мащаб.
Поредица от предупреждения повишава възможността крипто пазарът да навлиза в мечи етап.
OKX официално навлиза на крипто пазара в САЩ, разкривайки планове за внедряване на своята централизирана платформа за търговия и услуга за портфейли в цялата страна.
В ход, позициониращ Панама Сити в челните редици на дигиталните финанси в Латинска Америка, кметът Майер Мизрахи разкри, че градът скоро ще започне да приема плащания в криптовалути за различни обществени услуги, включително данъци, разрешителни и дори автобусни билети.
Тъй като търговското напрежение нараства и икономическите сигнали стават все по-трудни за разчитане, най-големите американски банки публикуват тримесечни резултати, които отразяват както устойчивостта, така и предпазливостта.