Интересът на Аржентина да се присъедини към БРИКС се дължи на значителното глобално присъствие на блока, който обхваща 26% от сушата и 42% от населението на света.
Този интерес датира от десетилетие, като Аржентина участва в срещите на БРИКС през 2014 г. и 2018 г. Неотдавнашните ангажименти, включително срещите с лидери от Китай, Русия и Индия, подновиха кандидатурата на Аржентина за пълноправно членство, която сега е подкрепена от Бразилия.
През юни 2023 г. Буенос Айрес официално подаде молба за присъединяване, като получи подкрепата на членовете на БРИКС. На 15-ата среща на върха на БРИКС беше одобрено пълноправното членство на Аржентина от 1 януари 2024 г.
Тази стъпка е обещаваща за Аржентина. Ако действащата партия продължи да бъде на власт, страната ще приеме пълноправно членство в БРИКС през 2024 г. Президентът Фернандес счита това за ключова стъпка, която предоставя възможности за укрепване на икономиката, отваряне на нови пазари, стимулиране на инвестициите, създаване на работни места и увеличаване на вноса.
Членството в БРИКС предлага спасителен пояс. То може да помогне за решаването на някои от неотложните проблеми на Аржентина, включително инфлацията, външния дълг и икономическата нестабилност. Освен това то улеснява икономическата диверсификация, развитието на електронната търговия и пазарната интеграция.
Правителството се стреми да се възползва от значителните резерви и ликвидност на БРИКС, търсейки помощ за стабилизиране на икономиката и насърчаване на устойчив растеж.
Освен това огромните минерални запаси на Аржентина, оценявани на до $4 трилиона, представляват значителна възможност. Сътрудничеството с БРИКС може да повиши приходите от износ на минерали до $10 милиарда годишно. Друго ценно предимство на Аржентина е нейното селскостопанско майсторство, особено в производството на зърно.
Страната е основен играч в производството на соя, пшеница и слънчогледово семе, като над 75% от тези продукти са предназначени за износ. БРИКС може да послужи като канал към нови пазари, стимулирайки производството, създаването на работни места и просперитета.
В крайна сметка членството в БРИКС съответства на целите на Аржентина за икономическа стабилност, диверсификация и просперитет. То открива пътища за стратегическо сътрудничество, разширяване на търговията и увеличаване на чуждестранните инвестиции, като позиционира Аржентина като ключов играч в световната икономика.
Въпреки че президентът на Аржентина уверява, че интеграцията в БРИКС ще се случи, не е ясно какво ще се случи с отношенията между страната и алианса.
Всъщност бъдещото членство на Аржентина в БРИКС ще се определи от националните избори през октомври тази година. Опозиционната партия на Аржентина обаче отхвърля концепцията за БРИКС. При все това изборна победа на коалицията Juntos por el Cambio, която понастоящем е фаворит за победа, вероятно няма да доведе до пълно прекъсване на отношенията с БРИКС. Как ще се развие тази ситуация, предстои да видим.
Въпреки някои недостатъци на БРИКС, многостранният потенциал на членовете на БРИКС може да бъде положителен за намаляване на кризата в аржентинската икономика. Всъщност, ако пълното и бъдещо членство на Аржентина в БРИКС продължи, то може да има положително въздействие върху преките чуждестранни инвестиции, постигането на целите, увеличаването на темпа на растеж и намаляването на външния дълг в краткосрочен и средносрочен план.
Робърт Кийосаки, известен с книгата си “Богат татко, беден татко”, подчерта неотложната заплаха от нарастващия американски дълг, който само през ноември е нараснал с $240 милиарда.
Богатството на милиардерите нарасна значително през тази година благодарение на процъфтяващия фондов пазар, който се характеризира с над 20-процентно увеличение на индекса S&P 500 и над 50-процентно увеличение на Nasdaq 100 от началото на годината.
Европейските законодатели постигнаха новаторско споразумение за регулиране на изкуствения интелект (AI), което проправя пътя за цялостен закон за AI в западните държави.
По време на годишната среща на върха на БРИКС 2023 алиансът обяви разширяване на дейността си с участието на шест държави.