НАЧАЛО Други

Рискованият ход на Саудитска Арабия и Русия им докарва милиарди от продажбите на петрол

29.09.2023 10:00 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Рискованият ход на Саудитска Арабия и Русия им докарва милиарди от продажбите на петрол

Саудитска Арабия и Русия отбелязаха рязък ръст на приходите от петрол въпреки намаленото производство, което се дължи на по-високите цени.

Тази рискова стратегия изглежда се отплаща, като печалбите са от полза и за двете страни. Саудитска Арабия, ръководена от престолонаследника принц Мохамед бин Салман, използва допълнителните средства за вътрешни проекти и кампании за глобално влияние.

Само през това тримесечие приходите от петрол на Саудитска Арабия са се увеличили с близо $30 милиона дневно в сравнение с предходното тримесечие, като възлизат на около $2.6 милиарда. Приходите от петрол на Русия са се увеличили с около $2.8 милиарда.

Този успех може да насърчи картела ОПЕК+, воден от Саудитска Арабия и Русия, да въведе допълнителни ограничения на доставките. Световният бенчмарк суров петрол тип “Brent” поскъпна с 25% през това тримесечие, достигайки $95 за барел. ОПЕК+ прогнозира глобален дефицит от 3.3 милиона барела дневно през четвъртото тримесечие, което може да доведе до надхвърляне на $100 за сорта Brent.

Намаляването на добива е рисковано, тъй като може да доведе до загуба на пазарен дял и спад на приходите, ако цените не се повишат. Въпреки това при ниските производствени разходи ($9.30 за барел в Саудитска Арабия и $12.80 в Русия) голяма част от приходите от износ на петрол се превръщат в печалба.

Саудитска Арабия инвестира значителни средства в проекти като Neom – мегапроект на стойност $500 милиарда. Освен това Международният валутен фонд изчисли, че цената на петрола за Рияд е $81, като потенциално може да нарасне до $100, ако чуждестранните инвестиции се затруднят.

Русия отделя значителни средства за войната в Украйна, като през първото тримесечие разходите са се увеличили с 35% в сравнение с предходната година. Правителството е изправено пред бюджетен дефицит от средата на миналата година. Петролният сорт “Urals”, най-популярният в Русия, наскоро се търгуваше за над $75 за барел, надхвърляйки наложената от Г-7 горна граница от $60.

Въпреки прогнозите за забавяне на растежа поради съкращаването на производството, въздействието е главно поради странност при изчисляването на БВП, отразяваща по-скоро обема, отколкото цената. Като цяло по-високите цени на петрола предлагат по-добри икономически перспективи и за двете държави.

Източник

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Акциите на Reddit скочиха с 14% след новината за партньорство с OpenAI

В изненадващ развой на събитията, който привлече вниманието, цената на акциите на Reddit се покачи до безпрецедентни нива, главно поради неотдавнашното сътрудничество с OpenAI.

17.05.2024 17:00 2 мин. четене

Банките се дигитализират, но това носи известни рискове

Навлизането на големите технологии във финансовата сфера и нарастващата дигитализация на банковия сектор са довели до появата на нови уязвимости и изостряне на съществуващите рискове, което потенциално налага нови регулации, се посочва в доклад, публикуван от световните банкови регулатори в четвъртък.

17.05.2024 15:00 1 мин. четене

БРИКС: Разделението между членовете на съюза става все по-значимо

Алиансът БРИКС, който се състоеше от пет нации от създаването си през 2009 г., претърпя значителна трансформация миналата година, като отправи покани към шест допълнителни страни.

17.05.2024 14:00 2 мин. четене

БРИКС: Президентите на Русия и Китай обсъждат конфликта в Украйна и долара

В четвъртък руският президент Владимир Путин се срещна с китайския лидер Си Дзинпин, като получи държавно признание за посещението си.

17.05.2024 13:00 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.