Руският президент Владимир Путин направи смело изявление, предполагайки, че петролната индустрия в Близкия изток има потенциала да отхвърли господството на щатския долар.
Тъй като Русия поема председателството на икономическия съюз БРИКС през 2024 г., тя продължава кампанията си за намаляване на влиянието на долара в световен мащаб, като Путин набляга на значителната роля, която страните производителки на петрол в Близкия изток биха могли да играят за постигането на тази цел.
🇷🇺 Russia's President Putin says if oil producers in the Middle East stop using the US dollar, it will be the end of the dollar. pic.twitter.com/FoRQalPCg6
— BRICS (@BRICSinfo) March 17, 2024
Алиансът БРИКС придоби значителна геополитическа сила през последните години, особено след западните санкции, наложени на Русия в отговор на нейните действия в Украйна през 2022 г. В стремежа си да укрепи международния си статус и да предизвика икономическото господство на Запада, алиансът очерта стратегически подходи за постигането на тези цели.
Неотдавнашните забележки на Путин подчертават важността на Близкия изток в това начинание, предполагайки, че ако страните производителки на петрол в региона престанат да приемат плащания в щатски долари, това може да доведе до края на долара.
Обръщайки се към централната роля на страни като Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства (ОАЕ), коментарите на Путин подчертават техния потенциален принос към усилията на алианса за дедоларизация.
Тези нации, сред най-големите производители на петрол в световен мащаб, имат значително влияние върху глобалния пазар на петрол и биха могли да се присъединят към съюза на БРИКС при прехода от транзакции, деноминирани в щатски долари. Вече са предприети стъпки за увеличаване на използването на местни валути при петролни сетълменти в рамките на разширения блок БРИКС.
Освен това алиансът активно проучва развитието на своята дигитална валута, сигнализирайки за потенциално преминаване от сетълменти в щатски долари към сетълменти във валута на БРИКС. Тъй като Русия напредва със законодателни мерки за улесняване на използването на дигитални активи в международни транзакции, алиансът има за цел да намали господството на щатския долар и да повиши статута на собствената си валута на световната сцена.
Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ се готви за поредно задълбочено проучване на крипто регулирането, като четвъртата кръгла маса е насрочена за 12 май.
Coinbase постави ново начало в крипто пространството в САЩ, като стартира непрекъсната търговия с фючърси върху Биткойн и Етериум, превръщайки се в първата регулирана платформа в страната, която работи денонощно.
Фондацията Етериум започна 2025 г. с мащабна финансова инициатива, като през първото тримесечие отпусна $32.6 милиона под формата на безвъзмездни средства за подкрепа на проекти, които укрепват инфраструктурата, използваемостта и ангажираността на общността на блокчейна.
Основната фондова борса в Бразилия, B3, прави смела крачка към дигиталните активи с предстоящото пускане на фючърсни договори върху Етериум и Solana.