От 2013 г. насам брутният вътрешен продукт (БВП) на Китай надхвърля този на САЩ, което го прави най-голямата икономика в света.
През последните шест десетилетия Китай постигна значителен напредък в подобряването на средната продължителност на живота при раждане, добавяйки 45 години в сравнение с 6.5 години в САЩ. Понастоящем Китай е начело със средна продължителност на живота от 78 години.
По отношение на населението страните от БРИКС (Бразилия, Китай, Индия, Русия и Южна Африка) са четири пъти повече от държавите от Г-7 (Канада, Франция, Германия, Италия, Япония, Обединеното кралство и САЩ), но общият им брутен национален доход (БНД) е само малко по-висок от този на Г-7 – $42.4 трилиона срещу $42.1 трилиона.
Това се равнява на около една четвърт от дохода на глава от населението в Г-7. Най-ниският БНД на глава от населението в Г-7 (Япония) все пак е с над една трета по-висок от най-високия сред страните от БРИКС (Русия).
В сферата на общественото здраве графиката по-долу показва, че с изключение на сравнението между Китай и САЩ, средната продължителност на живота при раждане остава по-висока във всяка от страните от Г-7 в сравнение с БРИКС.
Средната продължителност на живота в страните от Г-7 е 81 години, докато средната продължителност на живота в страните от БРИКС е 70 години. Въпреки това тази разлика вероятно ще намалее в бъдеще, тъй като резултатите в областта на общественото здраве се сближават.
При оценката на демокрацията на графиката по-долу се сравнява демократичният статус на двете групи, като се използва индекс на Института за демокрация към Университета в Гьотеборг, вариращ от 0 до 1. Скандинавските страни (Дания, Норвегия и Швеция) водят в списъка за 2022 г., Финландия е на 10-то място, а САЩ са на 23-то място. Нито една от страните от БРИКС не се доближава до демократичните резултати на Г-7.
Резултатът на Индия се понижи значително под влиянието на хиндутва национализма на Нарендра Моди, като спадна от 0.5 през 2016 г. до 0.3 през 2022 г. Русия и Китай се класират най-ниско. Средният резултат на Г-7 е 0,77, докато този на БРИКС е 0.31.
При разглеждане на корупцията, неравенството и върховенството на закона, оценките на Transparency International (по-високите оценки означават по-ниска степен на възприемане на корупцията) разкриват, че всяка държава от Г-7 се възприема като по-малко корумпирана от която и да е от страните от БРИКС.
Други източници, като Gallup, потвърждават тази констатация, като мнозинството от респондентите в 108 от 129 държави, изследвани през 2012 г., съобщават за широко разпространена корупция в техните правителства. По-конкретно, 61% от държавите от Г-7 смятат, че корупцията е широко разпространена, докато в БРИКС (с изключение на Китай) този процент е 76.
Успешният износ на разнообразни промишлени стоки показва способността на дадена държава да произвежда стоки, които другите държави желаят. Графиката по-долу показва, че въпреки че Китай и Индия са големи производители, делът на промишлените стоки в общия износ е по-нисък в БРИКС (средно 48 %), отколкото в Г-7 (средно 66 %).
В перспектива се очаква Г-7 и БРИКС да се борят за глобално влияние. Въпреки това Г-7 е по-обединена група, дори преди включването на шестте наскоро поканени страни. Освен това държавите от Г-7 имат силни отношения помежду си, докато Китай и Индия имат история на конфликти и нерешени териториални спорове.
Г-7, която няма подобни проблеми, има за цел да убеди БРИКС в ползите от приемането на демокрацията и свободата. За да постигнат това, те самите трябва да поддържат непоколебим ангажимент към тези ценности и правата на човека.
На фона на спада на цената на руския суров петрол, която падна под границата от $60 за барел, заедно с по-широкия спад на международните бенчмаркове, Индия очаква увеличение на придобиването на руски петрол, както разкри високопоставен правителствен източник, говорил анонимно пред Reuters наскоро.
Китай пое ангажимент да засили фискалната си политика през 2024 г. в опит да стимулира икономиката си в затруднено положение.
Страните от Европейския съюз са на път да прекратят окончателно вноса на руски газ с въвеждането на мерки, целящи да забранят достъпа на руски енергийни компании до техните газопроводи и терминали.
Индия, като член на БРИКС, наскоро отправи запитвания относно интереса на Пакистан да се присъедини към алианса.
Изследванията са правени от западни агенции,, което ги прави тенденциозни и не особенно верни! Мисля, че в по голямата си част истината клони в полза на БРИКС!