Главният изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън предупреди, че САЩ рискуват да изпаднат в мащабна финансова криза заради щатския долар.
Той спомена правителствените разходи и бюджетните дефицити като основни причини за изпадането на САЩ от челните места в световната икономика.
Даймън твърди, че подобна безразсъдна употреба на дълг повишава риска от масово сриване на пазара. Според него подобни разходи могат да попарят доверието на други държави в стабилността на международните инвеститори и да доведат до рязък спад на долара.
Даймън също така предупреди, че според него ще има и по-широки икономически последици. Ако кризата се развие по този начин, той вижда огромни сътресения в икономиката на САЩ. Светът би могъл да постави под въпрос – и евентуално да прекрати – дълбоката си вяра в стабилността на долара, която е съществена основа на международната финансова стабилност.
Тези предупреждения на JPMorgan не бива да се приемат с лека ръка, тъй като те буквално съдържат местата, където икономиката на САЩ кърви днес и не може да бъде оправена утре с по-малко квалификации и права и да се предотврати криза.
Освен това Даймън намеква за нарастващата заплаха от дедоларизация. Русия, Китай и други страни от БРИКС например се стремят да прекратят зависимостта си от долара в търговията и валутния обмен. Тази стъпка към дедоларизация може в крайна сметка да започне да подкопава огромното, измислено глобално търсене на долара и да отслаби статута му на световна резервна валута. Даймън смята, че тези фактори, заедно с някои лоши бюджетни решения, могат да предизвикат значителна за света криза на щатския долар.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.