Въпреки че се счита за ключов компонент в стратегията за разширяване на БРИКС, Аржентина наскоро изрази липса на интерес към присъединяване към алианса, позовавайки се на предполагаемата липса на ползи.
Неотдавнашни доклади очертаха позицията на правителството относно възможността да стане част от този икономически блок. Тези изявления се появиха след отговора на новата администрация на страната на поканата, отправена по време на срещата на върха на алианса през 2023 г.
Хавиер Милей, новоизбраният президент, ясно изрази позицията на Аржентина по отношение на Китай и намекна за потенциална доларизация на икономиката на страната. Тези изявления подчертават нарастващото несъответствие между целите на Аржентина и приоритетите на блока БРИКС.
През изминалата година икономическият съюз БРИКС отбеляза значителен растеж. Усилията му за намаляване на зависимостта от долара набраха популярност в световен мащаб, засилвайки геополитическото му влияние. Следователно алиансът имаше за цел да се възползва от този импулс, като разшири членството си – решение, формализирано на срещата на върха през 2023 г.
Въпреки това една от първоначално предвидените шест държави за разширяване сега отхвърли поканата и изрази твърда позиция срещу присъединяването. По-конкретно, Аржентина, страната, поканена да се присъедини към БРИКС, подчерта възприеманата липса на ползи. Диана Мондино, новоназначеният от президента министър на външните работи, официално отхвърли поканата, заявявайки:
Няма да се присъединим към БРИКС.
Освен това Мондино уточни, че процесът на приемане в БРИКС никога не е бил одобряван, въпреки първоначалните стъпки, предприети по-рано през годината.
Мондино изтъкна още липсата на забележими предимства при влизането в този икономически съюз. Като цяло международното възприятие на блока показва пътя към многополюсността, за която той отдавна говори. Междувременно държави като Пакистан бързо се включиха, за да запълнят празнината, оставена от решението на Аржентина.
Нарастващата икономическа несигурност тласка инвеститорите и централните банки към златото, като страховете от отслабването на щатския долар стимулират търсенето на благородния метал, според Даан Струйвен, съръководител на отдела за глобални проучвания на суровините в Goldman Sachs.
Скорошно проучване, поръчано от Grayscale Investments, разкрива, че заможните инвеститори играят значителна роля в нарастващия прием на криптовалутите в Съединените щати.
SEC преразглежда предложено правило, което би наложило по-строги изисквания за това как инвестиционните съветници се справят с попечителството на криптовалута.
Финансовият сектор, включително фондовият пазар, преживя труден старт на годината с няколко понижения и тревожни сривове през последните няколко месеца.