Въпреки че се счита за ключов компонент в стратегията за разширяване на БРИКС, Аржентина наскоро изрази липса на интерес към присъединяване към алианса, позовавайки се на предполагаемата липса на ползи.
Неотдавнашни доклади очертаха позицията на правителството относно възможността да стане част от този икономически блок. Тези изявления се появиха след отговора на новата администрация на страната на поканата, отправена по време на срещата на върха на алианса през 2023 г.
Хавиер Милей, новоизбраният президент, ясно изрази позицията на Аржентина по отношение на Китай и намекна за потенциална доларизация на икономиката на страната. Тези изявления подчертават нарастващото несъответствие между целите на Аржентина и приоритетите на блока БРИКС.
През изминалата година икономическият съюз БРИКС отбеляза значителен растеж. Усилията му за намаляване на зависимостта от долара набраха популярност в световен мащаб, засилвайки геополитическото му влияние. Следователно алиансът имаше за цел да се възползва от този импулс, като разшири членството си – решение, формализирано на срещата на върха през 2023 г.
Въпреки това една от първоначално предвидените шест държави за разширяване сега отхвърли поканата и изрази твърда позиция срещу присъединяването. По-конкретно, Аржентина, страната, поканена да се присъедини към БРИКС, подчерта възприеманата липса на ползи. Диана Мондино, новоназначеният от президента министър на външните работи, официално отхвърли поканата, заявявайки:
Няма да се присъединим към БРИКС.
Освен това Мондино уточни, че процесът на приемане в БРИКС никога не е бил одобряван, въпреки първоначалните стъпки, предприети по-рано през годината.
Мондино изтъкна още липсата на забележими предимства при влизането в този икономически съюз. Като цяло международното възприятие на блока показва пътя към многополюсността, за която той отдавна говори. Междувременно държави като Пакистан бързо се включиха, за да запълнят празнината, оставена от решението на Аржентина.
През второто тримесечие на 2025 г. Tesla зашемети инвеститорите с печалба от $1.2 милиарда, което е почти три пъти повече от нетната печалба за предходното тримесечие.
Крипто пазарът навлиза в по-бича фаза, тъй като настроенията навлизат в територията на „алчността“.
CoinShares, най-големият европейски инвестиционен посредник в областта на цифровите активи с AUM от над $9 милиарда, получи пълно разрешение съгласно новия регламент на ЕС за пазарите на криптоактиви (MiCA).
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.