С наскоро разширения си състав БРИКС вече включва Египет, Иран, Саудитска Арабия, Етиопия и Обединените арабски емирства.
Освен това се съобщава, че групата разглежда кандидатури от още 30 държави. Алиансът също така проучва потенциален модел на “страна партньор“, който позволява на държави, които не са членки, да си сътрудничат без пълноправно членство.
На 24-25 септември в Москва се проведе срещата на върха на БРИКС, на която дискусиите бяха съсредоточени върху енергийното сътрудничество, подобрената ефективност и дигиталната трансформация. В центъра на вниманието обаче остава предстоящата среща на върха на БРИКС през 2024 г., насрочена за октомври в Казан. Очаква се на тази среща на върха да бъдат разкрити важни подробности за бъдещата посока на блока и евентуално да бъде създадена подкрепена със злато стабилна монета “BRICS Unit“.
Въпреки че идеята за подкрепена със злато валута на БРИКС остава спекулативна, тя произтича от изявления и предложения, направени от ключови фигури в блока. Например заместник-министърът на външните работи на Русия Сергей Рябков открито обсъди възможността за използване на обезпечена със злато стабилна монета, която да оспори господството на щатския долар.
Действията на Русия, като например регулирането на стабилните монети и предлагането на излишък от енергия на миньорите на дигиталните валути, допълнително свидетелстват, че страната започва да вижда стойността на тези технологии. След изключването на Русия от системата SWIFT и статута ѝ на най-санкционираната страна в света активно се търсят алтернативи. Въпреки че няма официално потвърждение, тези събития и предстоящата среща на върха в Казан подсказват, че скоро може да научим повече за потенциална валута на БРИКС.
Въпреки нарастващия интерес към алтернативи, американският долар продължава да доминира в световния финансов пейзаж. Той играе роля в 88% от всички валутни транзакции, представлява 60% от световните валутни резерви и се използва в 80% от световната търговия с петрол.
Въпреки това се забелязва промяна към намаляване на зависимостта от щатския долар, особено сред страните от БРИКС. Например делът на световните валутни резерви, държани в щатски долари, е намалял от 70% преди десетилетие на 60%. За тази тенденция допринесоха фактори като търговското напрежение между САЩ и Китай и замразяването на $300 милиарда в руските резерви след нахлуването им в Украйна.
Седем големи финансови институции, сред които JPMorgan Chase и Bank of America, очакват златото да достигне нови върхове до 2025 г.
Взаимодействието с регулаторните органи е от съществено значение за индустрията за добив на Биткойн (BTC).
Кредиторите на FTX в еврозоната ще получат плащания в евро въз основа на цените при затваряне на пазара през 2022 г., плюс такси за обработка в размер до 30%.
Анатолий Яковенко, главен изпълнителен директор и съосновател на „Solana“, открито отправи критики към администрацията на Байдън, особено по отношение на неуспеха ѝ да насърчи създаването на работни места.