Китайският юан бързо печели позиции в световните търговски разплащания, изпреварвайки еврото и превръщайки се във втората най-използвана валута.
Китай, който е ключов член на БРИКС, прави значителен напредък в борбата с еврото, позиционирайки юана точно под американския долар в международните валутни класации. Администрацията под ръководството на Си Дзинпин настойчиво популяризира юана на световната сцена, насърчавайки редица развиващи се страни да извършват търговски транзакции, използвайки неговата валута.
По последни данни на Bloomberg китайският юан изпревари еврото през април 2024 г. и отново си възвърна тази позиция през юни. Данните от системата за обмен на платежни съобщения SWIFT разкриват, че през април 2024 г. юанът почти е достигнал 6% дял в световните търговски плащания. До юни търговските разплащания в юан са се увеличили с 13.37%, затвърждавайки мястото му на втората най-използвана валута, отстъпвайки единствено на щатския долар. Това развитие е в съответствие с по-широката стратегия на БРИКС за намаляване на господстващото положение на американския долар и еврото, като вместо тях се насърчават китайският юан и други местни валути.
Утвърждаването на юана в международен план набира скорост, след като през февруари 2022 г. САЩ наложиха санкции на Русия в отговор на инвазията в Украйна. Китай, страна от БРИКС, използва тази ситуация, за да постигне напредък в програмата си за дедоларизация и да популяризира юана в световен мащаб. Тези усилия за дедоларизация се простират отвъд щатския долар, като са насочени към еврото, британския паунд и други основни западни валути.
Дори министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън призна, че тези санкции са подтикнали БРИКС да настоява за дедоларизация. Китай активно убеждава няколко развиващи се страни да намалят зависимостта си от долара и да извършват търговия в местните си валути. Освен това страната се ангажира юанът да се превърне в основен метод за разплащане в рамките на съюза. Заплахата, която Китай, член на БРИКС, представлява за щатския долар и еврото, нараства, тъй като юанът се стреми да заеме първо място на световната валутна сцена.
Известен анализатор и трейдър е оптимист, че основните печалби на сегашния бичи крипто пазар все още предстоят.
В неотдавнашна дискусия пред Bloomberg главният изпълнителен директор на Tether Паоло Ардоино изтъкна мотивите за избора на златото като обезпечение за новия им синтетичен долар aUSDT.
Понастоящем крипто пазарът е свидетел на значителна промяна в ликвидността, тъй като инвеститорите прехвърлят големи суми капитал в стабилни монети на фона на нарастващата несигурност.
БРИКС се подготвя за срещата на върха през 2024 г., която може да се окаже най-ключовата в историята му.