Въпреки че е изправена пред строги санкции от страна на САЩ след нахлуването си в Украйна през февруари 2022 г., руската икономика демонстрира устойчивост.
Страната успя да заобиколи санкциите, приемайки местни валути за търговия. В резултат на това китайският юан изпревари американския долар като основна валута за трансгранични транзакции в Русия. Освен това руската рубла играе ключова роля в търговските разплащания, което помага на икономиката да остане стабилна въпреки продължаващите ограничения.
Санкциите срещу Русия бяха катализатор за усилията на БРИКС да намали зависимостта от американския долар в световната търговия. Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън призна, че движението за “дедоларизация” е набрало скорост след тези санкции. Сега алиансът БРИКС настоява за по-широко възприемане на местните валути в търговията, за да укрепи икономиките си. Въздействието на съюза, който намалява зависимостта си от щатския долар, може да има значителни последици за множество браншове в американската икономика.
Русия, като член на БРИКС, отбеляза забележителен икономически растеж през 2024 г., особено в производствения сектор. През юли индустриалното и военното производство отбелязаха ръст от 3.3%. БВП на страната също нарасна с 4.6% през първата половина на годината в сравнение с 1.8% през същия период на миналата година. Този напредък бе постигнат въпреки 9% спад на вноса поради проблеми, свързани с плащанията.
Безработицата в Русия достигна рекордно ниско ниво от 2.4% през 2024 г. Частният сектор в страната направи значителни капиталови инвестиции, които допринесоха за икономическия растеж на отделните отрасли. Тези развития предполагат, че санкциите на САЩ оказват малко или никакво съществено въздействие върху икономиките на страните от БРИКС. Всъщност алиансът изглежда става все по-силен и по-единен, особено по отношение на позицията на Русия срещу натиска на САЩ.
Тази ситуация поставя САЩ и западните им съюзници в трудно положение, тъй като Русия продължава да не се подчинява на санкциите. През последните две години държавите от БРИКС все повече разчитат на местните валути в търговията с Русия, което допълнително затвърждава икономическите им партньорства.
Криптовалутите продължават да набират популярност, особено сред по-младите инвеститори.
В резултат на скорошен пробив в системите на Fidelity Investments са били компрометирани личните данни на над 77,000 клиенти, стана ясно от подадена на 9 октомври жалба до главния прокурор на щата Мейн.
OKX, една от най-големите крипто борси в световен мащаб, навлиза ударно в региона на Близкия изток и Северна Африка (MENA).
Данните за индекса на производствените цени в САЩ показват по-висока от очакваното инфлация, което поражда опасения за нейното въздействие.