Home

БРИКС: Неизбежен ли е старта на новата валута на съюза?

30.09.2024 18:30 2мин. четене Alexander Zdravkov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Неизбежен ли е старта на новата валута на съюза?

С наскоро разширения си състав БРИКС вече включва Египет, Иран, Саудитска Арабия, Етиопия и Обединените арабски емирства.

Освен това се съобщава, че групата разглежда кандидатури от още 30 държави. Алиансът също така проучва потенциален модел на “страна партньор“, който позволява на държави, които не са членки, да си сътрудничат без пълноправно членство.

На 24-25 септември в Москва се проведе срещата на върха на БРИКС, на която дискусиите бяха съсредоточени върху енергийното сътрудничество, подобрената ефективност и дигиталната трансформация. В центъра на вниманието обаче остава предстоящата среща на върха на БРИКС през 2024 г., насрочена за октомври в Казан. Очаква се на тази среща на върха да бъдат разкрити важни подробности за бъдещата посока на блока и евентуално да бъде създадена подкрепена със злато стабилна монета “BRICS Unit“.

Въпреки че идеята за подкрепена със злато валута на БРИКС остава спекулативна, тя произтича от изявления и предложения, направени от ключови фигури в блока. Например заместник-министърът на външните работи на Русия Сергей Рябков открито обсъди възможността за използване на обезпечена със злато стабилна монета, която да оспори господството на щатския долар.

Действията на Русия, като например регулирането на стабилните монети и предлагането на излишък от енергия на миньорите на дигиталните валути, допълнително свидетелстват, че страната започва да вижда стойността на тези технологии. След изключването на Русия от системата SWIFT и статута ѝ на най-санкционираната страна в света активно се търсят алтернативи. Въпреки че няма официално потвърждение, тези събития и предстоящата среща на върха в Казан подсказват, че скоро може да научим повече за потенциална валута на БРИКС.

Въпреки нарастващия интерес към алтернативи, американският долар продължава да доминира в световния финансов пейзаж. Той играе роля в 88% от всички валутни транзакции, представлява 60% от световните валутни резерви и се използва в 80% от световната търговия с петрол.

Въпреки това се забелязва промяна към намаляване на зависимостта от щатския долар, особено сред страните от БРИКС. Например делът на световните валутни резерви, държани в щатски долари, е намалял от 70% преди десетилетие на 60%. За тази тенденция допринесоха фактори като търговското напрежение между САЩ и Китай и замразяването на $300 милиарда в руските резерви след нахлуването им в Украйна.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Капитализацията на фондовия пазар е на път да достигне тригодишен връх

Капитализацията на световния фондов пазар е на път да достигне най-високото си ниво от три години насам благодарение на неотдавнашното намаляване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв и мерките за икономическо стимулиране от страна на Китай.

30.09.2024 20:30 1мин. четене Alexander Zdravkov

Притокът на средства към крипто инвестиционните продукти продължи и през миналата седмица

За трета поредна седмица инвестиционните продукти, свързани с криптовалути, отбелязаха значителен приток, възлизащ на $1.2 милиарда, както съобщават от CoinShares.

30.09.2024 16:30 2мин. четене Kosta Gushterov

Европейската централна банка вероятно ще намали лихвите през октомври на фона на слабите данни

Икономистите все по-често прогнозират намаляване на лихвените проценти с 0.25% от Европейската централна банка (ЕЦБ) през октомври, измествайки се от по-ранните очаквания за намаление през декември.

30.09.2024 16:00 2мин. четене Kosta Gushterov

Основателят на Nvidia разкри как САЩ може да се справят с AI дезинформацията преди изборите

Докато САЩ се подготвят за президентски избори през ноември, загрижеността за дезинформацията, управлявана от изкуствен интелект, нараства.

30.09.2024 15:30 2мин. четене Kosta Gushterov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.