Алексей Можин, представител на Русия в Международния валутен фонд, предположи, че групата нации от БРИКС може да обмисли въвеждането на алтернативна валута, ако доларът и международната парична система се сринат.
Говорейки в интервю за РИА Новости, Можин подчерта нарастващото признание за слабостите в настоящата финансова система и нарастващата дискусия около БРИКС като потенциална алтернатива.
Можин предложи създаването на валута, базирана на кошница от национални законни платежни средства на петте основни страни членки, включително китайски юан, индийска рупия, руска рубла, бразилски реал и южноафрикански ранд. Той отбеляза, че такава валута може да се трансформира в материална валута, обезпечена с борсови стоки в случай на колапс.
По-рано тази година, по време на среща на финансовите министри от БРИКС и ръководителите на централните банки, държавите-членки изразиха подкрепа за намаляване на зависимостта от долара и провеждане на търговия в национални валути. Заместник-министърът на финансите на Русия Иван Чебесков подчерта необходимостта от нови механизми за плащане и сподели опит в разработването на дигитални валути на централната банка.
Въпреки това има съобщения, че икономически съветници на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп проучват начини да накажат страните, които се отклоняват от долара. Предложените мерки включват контрол върху износа, промени в манипулирането на валутата и мита, отразяващи опасенията относно глобалната тенденция към дедоларизация.
Тази промяна набра скорост, след като Русия беше изправена пред санкции и беше изолирана от западните финансови системи след конфликта в Украйна през 2022 г. Потенциалното изземване на чуждестранни активи на Русия от западни нации допълнително ускори тази тенденция, предизвиквайки дискусии относно алтернативни валутни споразумения.
Последните дни на юли могат да донесат критични събития, които да променят настроенията на инвеститорите и да повлияят на следващия етап от развитието на крипто пазара.
Тайлър Уинкълвос, съосновател на крипто борсата Gemini, обвини JPMorgan, че отмъщава на платформата, като замразява усилията ѝ да възстанови банковите услуги.
Известният автор и финансов преподавател Робърт Кийосаки предупреждава обикновените инвеститори, които разчитат твърде много на борсово търгуваните фондове (ETF).
Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.