Китай, член на БРИКС, се възползва от спада в цените на суровия петрол, трупайки около 1.39 милиона барела дневно.
Страната се възползва от възможността да акумулира евтин суров петрол от санкционираната Русия, която е принудена да продава на по-ниски цени.
През декември предходната година страната значително увеличи покупките си на петрол, в резултат на което в момента има запаси, равняващи се на шестмесечни доставки.
Въпреки липсата на публично оповестяване на стратегическите си запаси, анализаторите подозират, че Китай съхранява суров петрол на стратегическо ниво. Освен от Русия, Китай придобива суров петрол с отстъпка и от други развиващи се страни по света.
Докладите сочат, че само през декември 2023 г. от Китай са придобивали 1.39 милиона барела суров петрол дневно, което е значително увеличение спрямо покупката от 20,000 барела дневно през ноември предходния месец.
Представители на индустрията твърдят, че Китай активно се снабдява с петрол в световен мащаб, с изключение на САЩ, поради повишените цени на превозите.
С очакването за рязко нарастване на търсенето на петрол около средата на 2024 г. Китай потенциално би могъл да извлече огромна печалба, като продаде запасите си на други държави на по-високи цени.
Освен това има спекулации, че Китай, заедно с други членове на БРИКС, може да повлияе на държавите да уреждат плащанията за петрол в китайски юани, а не в щатски долари.
HashKey Capital официално стартира първия в Азия фонд за проследяване на XRP, който предоставя на професионалните инвеститори регулирана експозиция към токена без необходимост от пряко притежание.
Доналд Тръмп поднови нападките си срещу председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, твърдейки, че въпреки забавящата се инфлация не е предприел мерки за намаляване на лихвените проценти.
Поредица от предупреждения повишава възможността крипто пазарът да навлиза в мечи етап.
OKX официално навлиза на крипто пазара в САЩ, разкривайки планове за внедряване на своята централизирана платформа за търговия и услуга за портфейли в цялата страна.