Китайският юан официално се превърна в най-търгуваната валута на територията на Русия, надминавайки щатския долар с 25%.
От февруари 2022 г. членовете на БРИКС Китай и Русия извършват търговски разплащания в китайски юани – ход, целящ да намали зависимостта от щатския долар.
Налагането на американски санкции на Русия след нахлуването в Украйна предизвика отказ от долара при търговските транзакции, като Китай се възползва от възможността да повиши статута на китайския юан за трансгранични разплащания.
Тези санкции изиграха ключова роля за утвърждаването на китайския юан като фактическа валута за търговия в Русия. Китай, член на БРИКС, оказва стратегическо влияние върху Русия, за да сведе до минимум използването на щатския долар в полза на приемането само на китайския юан.
Това е в съответствие с по-широката цел на алианса БРИКС да насърчава дедоларизацията.
От 2023 г. до януари 2024 г. китайският юан съставлява 42% от всички международни транзакции, инициирани в Русия, надминавайки щатския долар, който представлява 39.5% от трансграничните разплащания, извършени от Русия през същия период. Това намаление с 2.5% на дела на щатския долар затвърди позицията на китайския юан като най-използваната валута в Русия за периода 2023-24 г.
Обемът на търговията на юана с Русия се утрои, достигайки $385 милиарда годишно, за разлика от обема на търговията на щатския долар, който през същия период възлиза на $560 милиарда. Въпреки значителното нарастване на доминиращата роля на юана, щатският долар остава силен конкурент, който не изостава твърде много.
Както Русия, така и Китай, като видни членове на БРИКС, активно приемат използването на китайския юан вместо щатския долар, като част от усилията си за дедоларизация. Този стратегически ход е насочен към засилване на значението на местните валути и намаляване на зависимостта от щатския долар в международната търговия.
В неотдавнашно интервю главният изпълнителен директор на Riot Platforms изрази интерес към проучване на партньорства в областта на изкуствения интелект, ако възникнe подходяща възможност.
Неотдавнашен доклад разкри, че употребата на криптовалути в световен мащаб се приближава до 7.51% от населението, като прогнозите са, че до 2025 г. този дял може да надхвърли 8%.
Главният юридически директор (CLO) на Robinhood, е посочен като потенциален председател на Комисията по ценните книжа и борсите (SEC), ако Доналд Тръмп се върне на президентския пост.
В очакване на документалния филм “Money Electric: The Bitcoin Mystery” рисковият капиталист Антъни Помплиано сподели мнението си за възможността да се разкрие самоличността на Сатоши Накамото.