Напоследък Китай, член на БРИКС продава значителни количества американски държавни ценни книжа и облигации на агенции.
Ако разгледаме последните данни на Министерството на финансите на САЩ, китайските авоари са намалели от $816.3 милиарда през декември до $767.4 милиарда към края на март тази година. Това е огромно намаление от $48.9 милиарда само през първите три месеца на 2024 г.
През второто тримесечие на 2024 г. към момента на писане на статията Китай се отказа от още $25.1 милиарда. Това са продажби на стойност $72 милиарда в американски държавни и облигации на агенции, които Китай е продал през последните 7 месеца.
Също така световният съвет по златото съобщи, че от края на 2022 г. насам Китай и другите страни от БРИКС са най-големите купувачи на злато.
Развитието показва, че членовете на БРИКС и други развиващи се страни не намират американските държавни ценни книжа за изгодни. Поради това инвестират усилено в злато и други активи и стоят настрана от долара,
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.