В последно време Китай отново насърчи включването на нови членове в алианса коалиция от развиващи се страни в БРИКС.
Това потвърждение идва на фона на съобщенията за потенциална промяна в позицията на Аржентина по отношение на участието ѝ в групата.
Източници намекват, че Аржентина, която преди това беше сред избраните държави, поканени да се присъединят към БРИКС по време на срещата на върха в Южна Африка, сега може да преразгледа решението си. Диана Мондино, за която се твърди, че е бъдещият външен министър на Аржентина, е отбелязала, че изразява резерви относно намерението на страната да се присъедини към БРИКС, както посочва руската информационна агенция РИА.
В отговор на тези изявления говорителят на китайското външно министерство Мао Нинг разгледа въпроса по време на брифинг за пресата. Мао подчерта значението на платформата на БРИКС като жизненоважна арена за насърчаване на сътрудничеството, солидарността и общите интереси на нововъзникващите пазари и развиващите се страни.
Подчертавайки, че БРИКС е приобщаващо пространство, Мао приветства всяка страна, която се интересува от присъединяване към мрежата на БРИКС.
Политическият пейзаж в Аржентина също претърпя промяна с избирането на Хавиер Милей, десен либертарианец, за нов президент на страната. Както Милей, така и Мондино преди това се противопоставяха на присъединяването на Аржентина към БРИКС.
Мондино, говорейки пред информационната агенция РИА, подчерта настоящия скептицизъм на Аржентина по отношение на непосредствените ползи от членството в БРИКС. Тя изрази готовност да преразгледа въпроса, ако бъдещите предимства станат очевидни.
Китай и Русия се застъпват за разширяване на съюза БРИКС като противодействие на западното икономическо влияние. Освен Аржентина, по време на срещата на върха през август бяха отправени покани към Саудитска Арабия, Иран, Етиопия, Египет и Обединените арабски емирства да обмислят присъединяването си към коалицията БРИКС.
Дан Тапиеро, опитен макро инвеститор и мениджър на хедж фондове, вижда потенциал за значителен ръст на Биткойн, ако американската икономика изпадне в рецесия, което ще принуди Федералния резерв да предприеме агресивни мерки за понижаване на лихвените проценти.
Биткойн се покачи стабилно през април, преминавайки психологическата бариера от $100,000.
Докато глобалните крипто компании преразглеждат стратегиите си в САЩ поради нарастващото геополитическо напрежение, Hive Digital Technologies залага на Латинска Америка – по-специално на Парагвай – като следваща територия за растеж.
Биткойн е на прага да си върне психологическата граница от $100,000, a анализаторите от CryptoQuant обясняват част от причините, подпомагащи възхода.