През 2024 г. алиансът БРИКС отправи покани към шест нови държави да се присъединят към блока. Само четири държави обаче приеха членството: ОАЕ, Египет, Иран и Етиопия.
Аржентина отхвърли предложението, а Саудитска Арабия все още не е взела решение. Това разширяване се стимулира от Китай и Русия, които имат за цел да укрепят БРИКС финансово, за да се противопоставят на влиянието на САЩ и техните западни съюзници.
Въпреки ентусиазма от страна на Китай и Русия, други членове като Индия, Южна Африка и Бразилия изглеждат колебливи по отношение на бързото разширяване. Те се застъпват за по-постепенен подход, като предпочитат да позволят на новите членове да се стабилизират в рамките на блока, преди да приемат допълнителни държави. Внезапният приток на членове може да наруши политиките и търговските споразумения.
Индия подозира, че Китай използва БРИКС, за да развие програмата си за глобално господство, докато Русия вижда в алианса средство за да се изправи срещу наложените от САЩ санкции. И двете държави са обвинявани, че използват блока, за да утвърдят влиянието си на световната финансова сцена.
Според информацията Индия желае БРИКС да запази първоначалния си принцип на равноправно партньорство. Ню Делхи предлага петгодишен интервал, преди да се обмисли приемането на още държави, като по този начин блокът ще има време да се адаптира към включването на нови членове. Тази позиция беше подчертана в неотдавнашните дискусии между висши служители.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.