НАЧАЛО Други

БРИКС: Индия се отказва от долара при търговията с ОАЕ

17.07.2023 13:49 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Индия се отказва от долара при търговията с ОАЕ

Индия бързо напредва, като убеждава други държави да се откажат от щатския долар и да уреждат трансгранични транзакции с местни валути.

Неотдавна Индия постигна споразумение с Обединените арабски емирства (ОАЕ) да извършват търговия в индийски рупии, а не в щатски долари. Този стратегически ход има за цел да повиши стойността на рупията и същевременно да намали разходите за валутни транзакции, като премахне зависимостта от щатския долар.

По време на посещението си в ОАЕ в събота министър-председателят Нарендра Моди участва в дискусии с шейх Халед бин Мохамед бин Зайед ал Нахаян, престолонаследник на Абу Даби. В рамките на обсъжданията си двете страни решиха също така да създадат връзка за плащания в реално време, за да улеснят трансграничните парични преводи с използване на местни валути.

Резервната банка на Индия (RBI) заяви, че инфраструктурата за плащания в реално време ще позволи безпроблемни трансгранични транзакции и плащания и ще насърчи засиленото икономическо сътрудничество.

Исторически погледнато, двустранната търговия между Индия и ОАЕ разчита на щатския долар, като между април 2022 г. и март 2023 г. трансакциите възлизат на $84.5 милиарда. Занапред обаче търговските разплащания ще се извършват в индийски рупии.

Като трети по големина вносител на петрол в света, Индия може да укрепи вътрешната си икономика, като използва рупията за международна търговия. Следователно перспективите на щатския долар могат да бъдат застрашени, тъй като той губи значението си в международните транзакции.

Като се има предвид, че ОАЕ са сред десетте най-големи износители на петрол, приемането на местни валути от тяхна страна допълнително поставя под въпрос стойността на щатския долар.

През финансовата 2022-23 г. Индия успя да спести $7 милиарда долара, като използва китайския юан за плащане на петрол. Този петрол бе получен от Русия и бе продаден на Китай и Саудитска Арабия в отговор на санкциите на САЩ. 

Впоследствие Саудитска Арабия и Китай насочиха руския петрол към различни държави, включително Европа и Индия, като уреждаха сделките, използвайки местни валути.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

БРИКС: Доларът е в опасност според МВФ

Международният валутен фонд (МВФ), често наричан Световна банка, признава нарастващата заплаха, която държавите от БРИКС и други местни валути представляват за господството на щатския долар.

18.05.2024 12:00 2 мин. четене

Бивш директор на банка нелегално присвоил над $1.5 милиона

Бивш изпълнителен директор на банка, Стейша Уилсън, сега е изправена пред дълга присъда затвор, след като се призна за виновна за присвояване на над милион долара.

18.05.2024 11:30 1 мин. четене

Как Китай и Индия се възползват от пазара на санкциониран петрол

Понастоящем световният петролен пазар е изправен пред приток на суров петрол с отстъпка, за който са наложени санкции, като този приток възлиза на около 4.7 милиона барела дневно, което се равнява на около 5% от световната търговия с петрол.

18.05.2024 10:30 2 мин. четене

Инфлацията в САЩ е по-лоша, отколкото хората си мислят

Според главния изпълнителен директор на JPMorgan, Джейми Даймън. участниците на пазара може би подценяват устойчивостта на инфлацията.

18.05.2024 10:00 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.