Миналата година БРИКС покани шест нови държави да се присъединят към алианса, но само четири приеха поканата. Нови членове станаха Обединените арабски емирства, Египет, Иран и Етиопия, докато Аржентина отказа предложението.
Саудитска Арабия все още обмисля решението си дали да се присъедини, Аржентина отказа, а членът на БРИКС Индия изглежда недоволен от последните попълнения. На срещата на върха през 2024 г. Индия обмисля да отхвърли всички предложения за ново членство.
Както Русия, така и Китай се стремят към по-нататъшно разширяване на БРИКС по време на предстоящата среща на върха с намерението да създадат блок, който да оспори влиянието на САЩ, Европа и други западни държави.
Индия обаче е обезпокоена, че Русия и Китай използват БРИКС, за да развиват собствените си геополитически амбиции, вместо да насърчават балансирано партньорство.
Източници посочват, че Индия се застъпва за пауза в разширяването, като предлага петгодишна почивка, преди да се обмисли включването на допълнителни държави. Целта на тази пауза е да се даде време на настоящите членове да се адаптират към последните промени и да се гарантира запазването на първоначалните принципи на блока за равенство и сътрудничество.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).