Джеймс Хикман, основател на Sovereign Man заяви, че златото скоро може да измести американския долар, споменавайки развиващите се страни и БРИКС, които смятат, че държането на щатския долар в резерви е рисковано.
Според него рискът идва, защото дългът на САЩ е надхвърлил БВП на страната през 2024 г:
Федералният дълг на САЩ е национален срам. Със своите $35 трилиона дългът е много по-голям от цялата икономика на САЩ и се влошава всяка година.
Той добави, че докато американците продават акции от ETF-и за злато, централните банки на страните от БРИКС го придобиват. Ето защо, ако икономиката на САЩ се срине, притежаването на злато в резерви може да помогне на техните икономики да се справят по-добре със срива, тъй като не зависят единствено от долара.
Хикман посочи още появата на основни предупредителни знаци, че златото има шанс да замени долара, тъй като хората в САЩ са започнали да го продава, а страните от БРИКС са започнали да го купуват:
Северноамериканските инвеститори са продали акции в ETF-и за злато на стойност над $4 милиарда през първите четири месеца на тази година, като $2 милиарда от тях са продадени само през месец април.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.