В разгара на ескалиращите усилия за дедоларизация в рамките на икономическата коалиция БРИКС Индия направи значителна крачка към диверсифициране на търговията си с петрол от зависимостта от щатския долар.
Последните доклади на Bloomberg сочат, че Резервната банка на Индия (РБИ) е наредила на държавните рафинерии да приемат 10% от плащанията за петрол в рупии.
Този стратегически ход отразява по-широката програма на Индия за промяна на световната петролна икономика. Индия отхвърли предишни искания на руски петролни компании да извършват трансакции в китайски юани, с което сигнализира за вътрешни разногласия в БРИКС и същевременно се придържа към общата цел на блока за намаляване на зависимостта от щатския долар.
През изминалата година алиансът БРИКС активно проучваше възможности за намаляване на доларовата доминация в световната икономика, което съвпада с усилията му за разширяване, насочени към балансиране на западното влияние. В резултат на това инициативите, насърчаващи използването на местни валути, набраха популярност.
Неотдавнашното решение на Индия да увеличи плащанията за петрол в рупии подчертава ангажимента ѝ да намали зависимостта си от щатския долар. Директивата на РБИ отразява опасенията за въздействието на търсенето на енергия върху националната валута, поради което се настоява за по-широко използване на рупията. Забележително е, че нежеланието на Индия да приеме китайския юан за петролни трансакции допълнително засилва стратегическия й подход за диверсификация на валутите.
Включването на Обединените арабски емирства (ОАЕ) и Саудитска Арабия в алианса БРИКС подчертава нарастващото значение на петрола като фокусна точка на интерес. Потенциалът на БРИКС да упражнява влияние върху сектора е неоспорим, което позволява на блока да улесни междублоковите сделки, уреждани извън обхвата на щатския долар, като по този начин се засилва насърчаването на местните валути.
Освен това неотдавнашните стъпки в създаването на платежна система на БРИКС, базирана на блокчейн, сигнализират за отдръпване от традиционните финансови системи и представляват потенциално предизвикателство за доминацията на щатския долар. Това развитие е в унисон с по-широкото възприемане на дигиталните активи от страна на БРИКС, което позиционира коалицията да приеме иновативни финансови механизми, различни от тези, предпочитани от западните партньори.
Web3 гигантът Animoca Brands се готви да излезе на борсата в Ню Йорк, възползвайки се от това, което счита за по-благоприятна за криптовалутите среда под управлението на президента Доналд Тръмп.
Появи се еуфория около предполагаемото пускане на меме монета от Truth Social, след като вайръл публикация предизвика хайп в меме средите.
Aave, един от водещите протоколи в децентрализираните финанси, достигна нов етап, като вече има над $40 милиарда в депозити на своите кредитни пазари.
В смела стъпка за съчетаване на традиционни сектори със стратегия за дигитални активи, главният изпълнителен директор на „Bitcoin Magazine“ Дейвид Бейли е начело на сливането между неговата компания Nakamoto, специализирана в Биткойн, и доставчика на здравни услуги KindlyMD.