Промените в двустранните икономически отношения между някои държави се забелязват в последно време, като руския външен министър Сергей Лавров заяви, че над 90 % от сделките между Русия и Китай се сключват в рубли или юани.
Руският също президент подчерта това по време на посещението си в Китай, като заяви, че от 2019 г. до 2023 г. стокообменът между двете страни се е удвоил и е достигнал близо $228 милиарда.
По-голямата част от споразуменията между руски и китайски компании сега са деноминирани в съответните им национални валути.
Така например господството на долара беше критикувано от Карлос Кореа от Южния център поради използването му като геополитическо оръжие, което засяга държави като Куба, Зимбабве, Иран и Венецуела.
Освен това беше съобщено, че икономическите съветници на бившия президент Доналд Тръмп обмислят начини активно да спрат нациите да се откажат от използването на долара – опит да се противопоставят на начинаещите ходове сред ключовите нововъзникващи пазари за намаляване на експозицията към американската валута, според хора, запознати с въпроса.
Дискусиите включват наказания за съюзници или противници, които търсят активни начини да се включат в двустранна търговия с валути, различни от долара – с опции, включително контрол върху износа, такси за манипулиране на валута и мита, казаха хората, говорещи при условие за анонимност.
BlackRock стартира 2025 г. с нетни постъпления в размер на $84 милиарда, задвижвани от рекордно търсене на нейните iShares ЕТF-и и нарастващ интерес към частните пазари.
Световните пазари бяха разтърсени, след като президентът Тръмп неочаквано обяви временно замразяване на търговските мита на САЩ, намалявайки ставките до 10% за следващите 90 дни.
Опасенията за неконтролируемия възход на криптовалутите накараха главния прокурор на Ню Йорк Летиция Джеймс да призове Конгреса за незабавна намеса.
Изненадана от неочаквано високите американски мита, Швейцария се ориентира все повече към Европа, тъй като глобалните съюзи стават все по-непредсказуеми.