Русия силно разчиташе на щатския долар за приблизително 80% от търговските си разплащания до 2022 г.
По същия начин, еврото заемаше видно място в трансграничните транзакции в Русия, докато санкциите на САЩ не се намесиха. Значителна промяна обаче настъпи след налагането на санкции от Белия дом заради нахлуването на Русия в Украйна. Въпреки предвидената цел да се изтощи руската икономика, започна да се появява неочакван резултат.
В отговор на санкциите руската икономика успя да устои на бурята, тъй като други държави от БРИКС започнаха да купуват петрол от Русия и да го насочват към Европа. Подкрепа дойде и от Съвета за сътрудничество в Персийския залив (GCC), алианса ASEAN и други членове на БРИКС, които започнаха да приемат рублата за транзакции. От друга страна, Русия прие китайския юан за международни търговски транзакции.
Преди това почти 80% от глобалните транзакции в Русия бяха извършени в щатски долари, но тази цифра се срина с 67% след санкциите. Понастоящем само 13% от международната търговия на Русия се извършва в щатски долари, което прави валутата до голяма степен без значение в страната.
Обратно, използването на китайски юан като метод на плащане в Русия нарасна през последните две години, като се повиши от едва 3% до впечатляващите 34%. Тази промяна в динамиката на валутата има значителни последици, особено за секторите в САЩ, тъй като БРИКС обмисля отдалечаване от долара за търговия.
Освен това руският президент Владимир Путин призна тази промяна в предпочитанията за плащане по време на скорошно интервю с Тъкър Карлсън. Той отбеляза спада в използването на щатски долари и евро за чуждестранни транзакции в Русия, подчертавайки значителното увеличение на транзакциите, извършвани в китайски юани и руски рубли.
Тази трансформация подкрепи икономиката на Русия, позволявайки растеж с минимални пречки въпреки санкциите на САЩ. Налагането на санкции неволно стимулира съюза на БРИКС, привличайки интереса на други развиващи се нации.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.