Русия силно разчиташе на щатския долар за приблизително 80% от търговските си разплащания до 2022 г.
По същия начин, еврото заемаше видно място в трансграничните транзакции в Русия, докато санкциите на САЩ не се намесиха. Значителна промяна обаче настъпи след налагането на санкции от Белия дом заради нахлуването на Русия в Украйна. Въпреки предвидената цел да се изтощи руската икономика, започна да се появява неочакван резултат.
В отговор на санкциите руската икономика успя да устои на бурята, тъй като други държави от БРИКС започнаха да купуват петрол от Русия и да го насочват към Европа. Подкрепа дойде и от Съвета за сътрудничество в Персийския залив (GCC), алианса ASEAN и други членове на БРИКС, които започнаха да приемат рублата за транзакции. От друга страна, Русия прие китайския юан за международни търговски транзакции.
Преди това почти 80% от глобалните транзакции в Русия бяха извършени в щатски долари, но тази цифра се срина с 67% след санкциите. Понастоящем само 13% от международната търговия на Русия се извършва в щатски долари, което прави валутата до голяма степен без значение в страната.
Обратно, използването на китайски юан като метод на плащане в Русия нарасна през последните две години, като се повиши от едва 3% до впечатляващите 34%. Тази промяна в динамиката на валутата има значителни последици, особено за секторите в САЩ, тъй като БРИКС обмисля отдалечаване от долара за търговия.
Освен това руският президент Владимир Путин призна тази промяна в предпочитанията за плащане по време на скорошно интервю с Тъкър Карлсън. Той отбеляза спада в използването на щатски долари и евро за чуждестранни транзакции в Русия, подчертавайки значителното увеличение на транзакциите, извършвани в китайски юани и руски рубли.
Тази трансформация подкрепи икономиката на Русия, позволявайки растеж с минимални пречки въпреки санкциите на САЩ. Налагането на санкции неволно стимулира съюза на БРИКС, привличайки интереса на други развиващи се нации.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.