След 15-тата среща на върха на БРИКС през август 2023 г. сред анализаторите на външната политика възникнаха опасения относно потенциала на групата да оспори доминираното от Запада глобално управление и да установи алтернативен световен ред.
Разширяването на БРИКС с добавянето на пет нови члена през 2024 г., включително Египет, Етиопия, Иран, Обединените арабски емирства и потенциално Саудитска Арабия, предизвика спекулации относно траекторията на групата и способността ѝ да предложи алтернативи на настоящата глобална система.
Стремежът на БРИКС към по-многополюсен и демократичен ред, който се застъпва за диверсифицирано глобално лидерство и по-голям плурализъм на идеите, може да намали представителството на западните идеологии в процеса на вземане на решения в световен мащаб. Създаването на институции като Новата банка за развитие (НБР) и Споразумението за условните резерви, наред с инициативите за дедоларизация във вътрешната търговия на БРИКС, отразява усилията на алианса да намали зависимостта си от доминираните от Запада институции и валути.
Въпреки че БРИКС поддържа симбиоза с ръководената от Запада глобална система за управление, като се възползва от нея и същевременно се стреми да действа в нейните рамки, се очаква институционалната ѝ траектория да се развива.
БРИКС има потенциала да играе водеща роля в насърчаването на дигиталното и финансовото приобщаване и иновациите, които са от решаващо значение за развитието на Глобалния юг. Съществува обаче разминаване между неговите стремежи и действия в това отношение, което налага по-добро съгласуване на дейностите и използване на експертния опит в рамките на блока.
Тъй като БРИКС се фокусира върху дигиталната икономика в своята Стратегия за икономическо партньорство на БРИКС до 2025 г., сътрудничеството между държавите членки за разработване и разширяване на конкретни политически решения е наложително. Ако БРИКС не успее да демонстрира отличителна визия за Глобалния юг и да ускори напредъка в развитието, рискува да се превърне в тромава политическа коалиция или в обикновен критик на глобализацията, който не е в състояние да предложи идеи за трансформация.
Като цяло разширената коалиция БРИКС е в състояние да се ориентира между приспособяването към съществуващата система и застъпничеството за конкретни промени. От решаващо значение ще бъде постигането на консенсус по приоритетите и използването на силата на колективното договаряне. За да предостави убедителна алтернатива на сегашното статукво, БРИКС трябва да ускори напредъка към целите за развитие, като същевременно демонстрира ясна визия за Глобалния юг.
След като приключи 2024 г. с високи резултати, крипто пазарът се сблъска с рязка корекция в началото на 2025 г. Ентусиазмът, който бе подхранван от благоприятния макро фон – включително президентската победа на Доналд Тръмп и позитивните сигнали от Федералния резерв на САЩ.
Тъй като златото достига нови рекорди, много крипто ентусиасти търсят диверсификация, като инвестират в благородния метал.
HashKey Capital официално стартира първия в Азия фонд за проследяване на XRP, който предоставя на професионалните инвеститори регулирана експозиция към токена без необходимост от пряко притежание.
Доналд Тръмп поднови нападките си срещу председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, твърдейки, че въпреки забавящата се инфлация не е предприел мерки за намаляване на лихвените проценти.