Все повече държави проявяват интерес да се присъединят към алианса БРИКС и да приемат новата валута.
БРИКС може скоро да се превърне в БРИКС+, тъй като посланикът на Южна Африка Анил Сооклал намекна, че алиансът може да се разшири тази година. Решението за допускане на други държави до блока може да бъде взето на следващата среща на върха през август в Южна Африка. Сооклал потвърди, че повече от десетина държави са подали официални и неофициални заявления за присъединяване към БРИКС, според агенция Bloomberg.
Алиансът ще стане по-силен след разширяването си, тъй като техните БВП ще се надпреварват да изпреварват САЩ и други западни сили. Това би могло да постави долара и еврото на заден план, тъй като развиващите се страни може да спрат да разчитат на щатския долар. Следователно БРИКС е в по-добра позиция да въведе нов световен финансов ред, отколкото когато и да било преди.
Според последния доклад 25 държави са готови да се присъединят към БРИКС и да приемат новата валута за международна търговия. Страните, които са проявили интерес да се присъединят към алианса БРИКС, са Афганистан, Алжир, Аржентина, Бахрейн, Бангладеш, Беларус, Египет, Индонезия, Иран, Казахстан, Мексико, Никарагуа, Нигерия, Пакистан, Саудитска Арабия, Сенегал, Судан, Сирия, Обединените арабски емирства, Тайланд, Тунис, Турция, Уругвай, Венецуела и Зимбабве.
БРИКС се състои от пет държави: Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка. Следователно сега общо 30 държави участват в инициативата за сваляне на щатския долар от световния му резервен статут.
Ако тези много държави се откажат от долара и започнат трансгранични транзакции с нова валута, това може да засегне настоящата световна резервна валута. Доларът може да отслабне в световен мащаб и да не намери средства за финансиране на дефицита си.
Страните, които имат интерес да се присъединят към БРИКС, също са богати на петрол държави. Следователно алиансът може да принуди европейските държави да плащат за петрол с новата валута, а не с долара.
Въпреки това, доларът не случайно се използва от целия свят и идеята за нова валута на страните членки на БРИКС, която да се използва глобално, изглежда далечен блян – поне на този етап.
След хакерската атака срещу Bybit на 21 февруари борсата успя да възстанови значителна част от резервите си в Етериум, като се върна до почти половината от нивата си преди атаката.
Тимъти Стебинг, директор на Фондация Dogecoin, наскоро сподели вълнуващи идеи за плановете за разширяване на глобалния прием на DOGE.
Arkham Intelligence, компания за крипто обмен и анализи, разширява услугите си и включва спот търговия с криптовалути, която ще стартира в 17 американски щата на 1 март.
Чанпен Джао (CZ), основател на Binance, наскоро се обърна към криптовалутната общност за насоки как да разпредели над $1 милион, натрупани в адрес на портфейл за дарения, който някога е използвал.
Разбира се няколко диктаторски режими ще приемат Брикс валутата плюс останалите държави от Африка егати съюза 30 държави срещу 150-200 пак сте малцинство