Съветът за финансова стабилност (FSB) публикува рамка за крипто регулиране, в която призовава за приемането на закони, съответстващи на рисковете, които крие този сектор.
Съветът за финансова стабилност е международен орган, който следи и отправя препоръки за световната финансова система.
От FSB съветват крипто регулациите да бъдат всеобхватни и еднакви във всички юрисдикции, но да целят да защитят иновациите в сектора.
В същото време съветът призна, че законите трябва да се съсредоточат върху изграждането на технологиите в сектора, взимайки пример от традиционната финансова индустрия.
Ефективната регулаторна рамка трябва да гарантира, че дейностите свързани с криптоактиви са обект на всеобхватно регулиране, съответстващо на рисковете, които те пораждат като същевременно се използват потенциалните ползи от технологията, която стои зад тях. Такова регулиране следва да гарантира равностойни регулаторни резултати, когато те пораждат рискове подобни на тези, породени от традиционните финансови дейности, обръщайки внимание на новите характеристики на крипто активите.
Същевременно агенцията препоръчва да се регулират стабилните монети, особено след срива на Terra (LUNC) екосистемата. Отбелязва се, че създателите на политики трябва да гарантират напълно, че емитентите на стабилни монети обезпечават активите си, за да предотвратят фалит.
Да се разчита на алгоритми и арбитражни дейности не е ефективен механизъм за стабилизиране. Както се описва в доклада, много от съществуващите стабилни монети, включително Terra, не биха отговорили на взискателните правила на FSB.
След публикуването на регулаторната рамка, членовете на обществеността имат възможност да споделят своите мнения до 15 декември, като от съветът отбелязват, че целта е да се постигне съгласуваност в регулациите.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Южна Корея може да замени личните карти с дигитални идентификатори
FSB ускори призивите си за глобално регулиране на криптовалутите като призова различните юрисдикции да си сътрудничат по работеща регулаторна рамка. Призивите бяха отправени на фона на широко разпространената през 2022 г. корекция на крипто пазара.
От съветът отбелязаха, че необходимостта от регулиране се дължи на това, че дигиталните активи не са много надеждни. Според органа криптовалутите не са надеждно средство за съхранение на стойност, поради което е необходимо „стабилно регулиране“.
Доста юрисдикции разкриват проекти за регулиране на сектора, водени от Европейския съюз и Съединените щати. Неотдавна ЕС прие законите за пазарите на крипто активи (MiCA) за управление на крипто пространството.
Русия, която е подложена на засилени финансови санкции, предпазливо тества възможностите за регулирани крипто инвестиции.
Регулаторните органи на САЩ преоценяват позицията си по отношение на децентрализираното финансиране (DeFi), след като изпълняващият длъжността председател на Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) Марк Уйеда сигнализира, че планира да се откаже от спорно предложение.
Управляващата политическа партия в Япония представи ново предложение, което може драстично да промени позицията на страната по отношение на данъчното облагане на криптовалутите, като планира да намали сегашната данъчна ставка от огромните 55% на само 20%.
Япония се готви да отмени забраната си за спот крипто борсово търгувани фондове (ETF), подкрепени от Биткойн и Етериум, тъй като управляващата партия в страната представя нова регулаторна рамка за дигиталните активи.