Общо 48 други държави, сред които влиятелни икономики като САЩ, Обединеното кралство и Австралия, са поели ангажимент да приемат Рамката за отчитане на криптоактиви (CARF) до 2027 г.
Това важно решение има за цел да подобри данъчната прозрачност на бързо разрастващия се пазар на криптоактиви. Съвместното изявление беше направено в петък, 10 ноември.
Както е подробно описано в официално съобщение на Вътрешния орган за приходите на Сингапур (IRAS), CARF, представена на международно ниво през юни 2023 г., се основава на стандартите, определени от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Произтичаща от мандат на Г-20 от април 2021 г., рамката задължава отчитането на транзакциите с криптовалути и дигитални активи, независимо дали се извършват чрез посредници или доставчици на услуги.
В съвместно изявление 48-те юрисдикции подчертаха значението на широкото, последователно и своевременно прилагане на CARF. Ангажиментът е продиктуван от общата цел за укрепване на спазването на данъчното законодателство и борбата с укриването на данъци.
Участващите държави отправиха покана към други юрисдикции да се присъединят към тази колективна инициатива, целяща създаването на глобална система за автоматичен обмен на информация, която да не оставя място за укриване на данъци. Тази всеобхватна покана подчертава характера на инициативата и подчертава необходимостта от единна позиция срещу укриването на данъци.
IRAS изтъкна ангажимента на Сингапур към международните стандарти за данъчна прозрачност и принадлежността му към Глобалния форум за прозрачност и обмен на информация за данъчни цели. С одобряването на съвместното изявление на CARF Сингапур цели да засили позицията си на надежден и отговорен финансов център. IRAS също така се ангажира да си сътрудничи със заинтересованите страни от сектора, за да предостави насоки за прилагането на CARF в Сингапур.
Въпреки че CARF печели глобално внимание, той не е единственият протокол, насочен към криптодоходите. Освен това през октомври Съветът на Европейския съюз официално прие осмата итерация на Директивата за административно сътрудничество (DAC8) – правило за отчитане на крипто данъци. Този многостранен подход на международната сцена набляга на координираните усилия за създаване на всеобхватни рамки за управление и отчитане на транзакции, свързани с крипто.
Списък на всички държави може да видите тук.
Вицепрезидентът на САЩ Камала Харис представи нов икономически план с акцент върху регулирането на криптовалутите и подкрепата за дигиталните активи, докато се подготвя за предстоящите избори, на които към момента про-крипто републиканецът Доналд Тръмп води в анкетите.
Американски комисар от Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) изрази загриженост относно настоящата насока на агенцията по отношение на крипто регулирането.
Неотдавнашното отлагане на SEC се отразява на предложената промяна в правилата, която би позволила на Чикагската борса за опции (Cboe) да предлага опции върху няколко широко разпространени Етериум ETF, като iShares Ethereum Trust и Grayscale Ethereum Trust на BlackRock.
На 10 октомври Комисията за финансови услуги (FSC) на Южна Корея обяви създаването на Комитет за виртуални активи, чиято цел е да разгледа възможностите за одобрението на борсово търгувани фондове за криптовалути (ETF).