Киберпрестъпниците, насочени към криптовалутите, продължават да подкопават доверието в индустрията, като досега през 2024 г. чрез кибератаки са откраднати близо $1.5 милиарда.
Според доклад на Immunefi само през ноември хакерите са отмъкнали над $71 милиона, с което общата стойност на откраднатите през тази година дигитални активи е достигнала $1.48 милиарда при 209 отделни инцидента. Макар че това представлява 15% спад в сравнение със същия период на 2023 г., когато загубите са надхвърляли $1.75 милиарда, индустрията остава далеч от сигурна.
Мичъл Амадор, главен изпълнителен директор на Immunefi, предупреди, че секторът постоянно е изложен на риск от голяма атака. Въпреки спада на загубите, хакерите продължават да усъвършенстват тактиките си, използвайки слабости в проектите, компрометирайки портфейли и разкривайки уязвимости. Той подчерта необходимостта от бдителност, тъй като един значителен пробив може да нанесе сериозни щети на екосистемата.
Нарастването на цените на криптовалутите и увеличаването на общата заключена стойност (TVL) в DeFi протоколите превръщат пространството в още по-примамлива цел. От края на 2023 г. насам TVL е нараснал с повече от 164%, което засилва рисковете както за инвеститорите, така и за разработчиците. Амадор подчерта необходимостта от надеждни мерки за сигурност, отбелязвайки, че ескалиращата стойност в екосистемата изисква засилена защита, за да се предпазят проектите и потребителите с наближаването на 2025 г.
Сред най-мащабните инциденти през ноември бе атаката на Thala на стойност $25.5 милиона, която бе насочена към уязвимост в областта на земеделието, но в крайна сметка всички откраднати активи бяха възстановени. Друго голямо събитие бе хакването на DEXX на стойност $21 милиона на 18 ноември, което засегна повече от 900 инвеститори.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.