Нарастващата популярност на криптовалутите продължава да предоставя атрактивни възможности за инвестиции, но също така отваря врати за измамници, които се насочват към неопитни инвеститори.
Неотдавнашен случай, отразен от Министерството на правосъдието на САЩ (DoJ), разкри как мъж от Охайо става жертва на сложна измама, в резултат на която губи всичките си спестявания.
Измамата се е случила през октомври 2023 г., когато лицето се натъкнало на изскачащо съобщение на компютъра си, което предупреждавало за „технически проблем„. Съобщението го накарало да се обади на посочения номер, където бил лъжливо информиран, че пенсионната му сметка е компрометирана и че средствата се прехвърлят незаконно в чужбина, включително в Китай и Русия.
В стремежа си да разреши ситуацията жертвата несъзнателно позволила на измамниците да получат дистанционен достъп до компютъра ѝ, което им дало възможност да контролират финансовите сметки. С течение на времето измамниците източили $425,000 от сметката на потърпевшия и ги превърнали, стабилни монети, които след това били прехвърлени в дигитален портфейл.
Федералните власти бързо се намесиха, като проследиха откраднатата криптовалута с помощта на блокчейн анализ. На 31 юли 2024 г. правоприлагащите органи изпълниха федерална заповед за изземване, като възстановиха откраднатия USDT и го прехвърлиха в контролиран от правителството виртуален портфейл. Прокуратурата на САЩ за Северния окръг на Охайо е подала жалба с цел конфискуване на средствата и, ако бъде успешна, връщане на парите на жертвата. В жалбата се иска също така да се възстанови допълнителната криптовалута в свързания портфейл, като се твърди, че тя е доход от измама.
Този случай е само един от многото измами, свързани с криптовалута, разследвани от Министерството на правосъдието на САЩ. Министерството продължава да проследява и да се занимава с такива схеми, като при едно от последните дела беше разкрита операция за пране на криптовалути на стойност $73 милиона. Интересното е, че Tether е оказала решаваща помощ по време на това разследване.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.