Скокът на цената на Биткойн (BTC) от началото на годината отново изтласка пазарната капитализация на актива над тази на гиганта в областта на обработката на плащания Visa.
Към момента на писане на статията пазарната капитализация на флагманската криптовалута е около $479 милиарда вече е малко над тази на Visa, която има пазарна капитализация от $460 милиарда.
Според историята това е третият път, в който BTC има по-голяма пазарна капитализация на Visa.
Първият път беше в края на декември 2020 г., когато BTC достигна нивото от $25,000 за първи път. След това Visa отново пое лидерството между юни и октомври 2022 г.
След това активът надмина Visa за много кратък момент на 1 октомври, преди компанията за разплащания отново да надскочи Биткойн.
По време на сривът на FTX преднината на Visa се увеличи, когато над $100 милиарда се отляха от BTC за четири дни между 6 и 10 ноември 2022 г.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Трейдър предвижда цел от $180,000 за актива
Оттогава насам обаче флагманската криптовалута се възстанови и добави още над $65 милиарда към пазарната си капитализация от $408 милиарда на 6 ноември, за да изпревари гиганта в обработката на плащанията.
Биткойн също така е доста по-напред от втората по големина мрежа за обработка на плащания Mastercard, която към момента на писане на статията има пазарна капитализация от $345 милиарда.
Важно е да се отбележи, че предвид малката разлика в пазарната капитализация между актива и Visa в момента те разменят позициите си с всеки изминал час.
Чамат Палихапития, милиардер и рисков капиталист, наскоро сподели мнението си за кризата във финансовата система на САЩ в новия епизод на подкаста “All-In”.
Animoca Brands, компания за рисков капитал и разработчик на Web3 игри, отхвърли твърденията, че е намалила целевата стойност на своя metaverse фонд с $200 милиона или с 20%, до $800 милиона поради нестабилността на крипто пазара и нестабилността в банковия сектор.
В четвъртък вечерта президентът Найб Букеле обяви, че планира да предложи на Конгреса на Ел Салвадор законопроект за премахване на данъците върху технологичните иновации.
Централната банка на Обединените арабски емирства (ОАЕ) наскоро представи нов план за емитиране на дигиталната си валута, известна като “дигитален дирхам”.