Инерцията на Биткойн изглежда се влошава, като забавянето на разширяването на портфейлите оказва влияние върху динамиката на пазара.
Средният размер на транзакциите е в низходящ тренд, съчетан с мечи настроения сред търговците, което кулминира в предпазлива пазарна перспектива.
Към момента на писане на статията цената на Биткойн (BTC) се колебае около границата от $26,200, подлагайки на изпитание търпението на притежателите си. Последните данни разкриват бавност, което допълнително акцентира върху спада на водещата криптовалута.
Ярък показател за това забавяне е общата относителна промяна в портфейлите, притежаващи Биткойн за период от 30 дни. Макар че портфейлите все още регистрират ръст, темпото е отслабнало, особено сред притежателите на 10 – 10,000 BTC. Тези по-големи групи са склонни да оказват по-съществено влияние върху динамиката на пазара.
Следователно намаляващата инерция на Биткойн може да се отрази на представянето му и на настроенията на инвеститорите. По-бавният темп на растеж може да отблъсне потенциалните инвеститори и спекуланти, което потенциално да доведе до застой или дори до спад в оценката на монетата.
Друга причина за безпокойство се крие в средния размер на транзакциите. Според Glassnode средният размер на Биткойн транзакциите, когато се осреднява за седемдневен период, е достигнал едномесечно дъно от 518,646. Този спад в средния размер на транзакциите обикновено показва намалена активност или промяна в характера на мрежовите транзакции.
Биткойн е изправен пред насрещни ветрове и в NFT сектора, тъй като активността на основните борси, свързани с Ordinals, преживява спад, отразявайки по-широката тенденция на намаляване на ентусиазма.
Що се отнася до нагласите на търговците, наблюдава се изместване към мечи настроения по отношение на BTC, за което свидетелства ескалиращото „put-to-call“ съотношение.
През последните седмици това съотношение се повиши от 0.42 до 0.47. По-голямото такова съотношение значи, че повече търговци залагат на спад в цената на Биткойн, а не на нейното покачване, което е сигнал за промяна в пазарните нагласи към предпазливост.
Освен това предполагаемата волатилност на Биткойн е намаляла през последните няколко месеца. Имплицитната волатилност измерва прогнозите на пазара за бъдещи колебания на цените. Намаляването на предполагаемата волатилност показва, че търговците очакват фаза на ценова стабилност или предвидимост.
Макар че някои инвеститори могат да тълкуват това като положителен знак, то може да означава и липса на спекулативен интерес, което потенциално може да допринесе за незабележителния ценови диапазон на Биткойн.
В едно интересно събитие в блокчейна, което отново разпали любопитството в крипто общността, над $8.6 милиарда в Биткойн, свързани с най-ранните години на мрежата – обикновено наричани „ерата на Сатоши“ – бяха тихомълком преместени в петък в това, което анализаторите смятат за най-големия единичен трансфер на ранно изкопани BTC, регистриран досега.
Майката компания на емблематичната марка в електронни спортове Ninjas in Pyjamas (NIP) прави рязък завой към света на добива на Биткойн, което е знак за значителна еволюция от чисто забавление към дигитална инфраструктура.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.
Забележително ончейн събитие привлече вниманието на крипто пазара: 10,000 BTC, които не са били пипани от над 14 години, бяха преместени по-рано днес, според нов доклад на CryptoQuant.