В четвъртък акциите на Apple се сринаха с 3.4% заради съобщенията за разширена забрана на iPhone в Китай, която засяга подкрепяни от правителството агенции и компании.
Инвеститорите са загрижени за способността на Apple да работи в Китай – най-големият чуждестранен пазар на компанията, отговорен за приблизително една пета от общите ѝ приходи през миналата година.
В сряда Apple отбеляза най-големия си дневен спад от повече от месец насам, което доведе до двудневна загуба от около $200 милиарда, превръщайки я в най-лошо представящата се компания в индекса Dow Jones Industrial Average. Тези забрани повдигат въпроси за сигурността на Apple в Китай, където тя е смятана за относително имунизирана срещу правителствени ограничения поради икономическото си значение.
Първоначално забраната в Китай беше насочена към служители на централното правителство, но по-късно беше разширена до държавно подкрепяни фирми като PetroChina, които контролират значителна част от китайската икономика.
Освен това китайският производител Huawei пусна на пазара флагмански смартфон от висок клас, което съвпадна с началото на разследване на полупроводниковите му компоненти от страна на правителството на САЩ.
Засегната беше по-широката технологична индустрия, като Nasdaq Composite спадна с 1%, а секторът на полупроводниците – с над 2%. Тези събития подчертават сложните отношения между Apple и Китай, като поставят предизвикателства пред бъдещето на технологичния гигант на този важен пазар.
Tether, компанията, която стои зад масово използваната стабилна монета USDT, обясни впечатляващия си растеж по-скоро с дребните притежатели, отколкото с големите инвеститори.
XRP привлече значително внимание поради променливите си ценови движения и потенциала си да промени глобалната финансова система.
Google представи Willow – квантов изчислителен чип, способен да решава за минути проблеми, които биха отнели на традиционните суперкомпютри 10 септилиона години.
Предложението на Доналд Тръмп за създаване на национален Биткойн резерв предизвика доста реакции, особено от страна на бившия финансов министър Лари Съмърс, който разкритикува идеята като нереалистична и продиктувана от политически мотиви.
Китай се готви за война.