Биткойн и Етериум загубиха инерцията си през предходната седмица, прекъсвайки триседмичен период на стабилност на фона на споровете около Ledger Recover и нарастващите опасения относно наближаващия краен срок за тавана на дълга на САЩ.
Биткойн, най-голямата криптовалута, претърпя спад под нивото от $27,000 вчера и в момента се търгува за $26,350. Цената на ETH в момента се движи около нивото от $1,800.
Сред 50-те най-големи криптовалути пазарът наблюдаваше значителни колебания през последните седем дни, като имаше няколко забележителни печеливши и губещи.
Най-значителният печеливш през седмицата е Render (RNDR), който демонстрира впечатляващ ръст от 19.3% през седмицата. Само през последните 24 часа тя се повиши с 13.6% и в момента се търгува на цена от $2.82. Мрежата Render е децентрализирана платформа, която позволява на потребителите да предоставят неизползваната си графична мощност за рендиране на графики и VFX.
Играта Sandbox (SAND), популярна Gamefi платформа, претендира за второто място през последните 24 часа с ръст от 5.4% и текуща цена от $0.51. Тези печалби са в унисон с неотдавнашните партньорства, обявени от екипа с известните предавания на BBC „Top Gear“ и „Doctor Who“.
Не всички криптовалути обаче отбелязаха печалби, тъй като някои от 50-те най-големи актива, освен Биткойн и Етериум, претърпяха загуби както на седмичния, така и на дневния пазар.
Както се очакваше след неустойчивия си възход, меме сензацията PEPE имаше сравнително разочароваща седмица, като загуби 10.5% от стойността си през последните седем дни. През последните 24 часа обаче се наблюдаваше леко повишение от 3.3% и в момента се търгува за $0.00000143.
Малко след официалното си пускане в основната мрежа, родният токен Sui (SUI) отбеляза един от най-големите спадове за седмицата, като се понижи с 15.8% и в момента се търгува за $0.98. Решението за мащабиране на Етериум Optimism (OP) също се сблъска с предизвикателна седмица, като регистрира спад от 12.6% и се търгува на цена от $1.60 към момента на писане на статията. Освен това платформата за децентрализирани приложения Algorand (ALGO) претърпя двуцифрена загуба, като спадът ѝ през изминалата седмица беше 11%, търгувайки се на цена от $0.15.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Между балансите на Биткойн на борсите и неговата бързо нарастваща пазарна цена се наблюдава рязко разминаване, което сигнализира за подновяване на дългосрочното натрупване и свиване на предлагането.
Solana (SOL) се приближава до критично техническо ниво, което може да предизвика значителен пробив. Според крипто анализатора Али Мартинез, седмично затваряне над $170 може да предизвика ново покачване и потенциално да отвори вратата за рали към нивото от $2,000.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, разкри, че е купил още Биткойн на цена $110,000 и сега се позиционира за това, което макроинвеститорът Раул Пал нарича „Банановата зона“ — параболичната фаза на пазарния цикъл, когато FOMO (страхът да пропуснеш нещо) взима превес.