Крипто борсите могат да печелят приходи по различни начини, включително чрез предоставяне на заеми на маржин търговци, такси за ликвидация и други. Таксите за транзакциите обаче остават основният генератор на приходи за тях.
Съществуват много видове транзакции и следователно много различни видове такси към тях. При сравняване на различните такси във веригите на Биткойн (BTC) и Етериум (ETH) данните сочат, че крипто борсите предпочитат да използват BTC за вътрешно прехвърляне на стойност.
Данни показват непостоянна история на таксите, които борсите печелят от транзакциите с Биткойн. На графиката по-долу се вижда значителен скок на таксите към края на 2017 г., когато BTC достигна от $20,000 в предишния цикъл. През април 2021 г. на бичия пазар се наблюдава друг скок на таксите, макар и значително по-малък от този през 2017 г., тъй като BTC достигна до над $64,000.
Интересното в ситуацията е, че при последният връх на бичия пазар към края на 2021 г. от $69,000 не се вижда друг скок на таксите, което предполага сравнително по-малка борсова активност спрямо април 2021 г. От тогава насам таксите за транзакции с BTC са спаднали значително и остават орязани.
Метриката наречена „Доминиране на таксите за обмен” се определя като процент от общия размер на платените такси за транзакции по отношение на обменната дейност в мрежата. Процента е допълнително разделен на вида на транзакцията.
Графиката по-долу показва, че таксите за транзакции с BTC са 36% от всички източници на приходи на крипто борсите, свързани с Биткойн, а това е допълнително разделено на:
На графиката ясно се вижда, че през последните пет години при категориите „Депозити” и „Вътрешни” има нарастване.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Това може да най-голямата заплаха за Биткойн (BTC)
Анализът на доминацията на Етериум в областта на обменните такси представя съвсем различна картина. Понастоящем тези такси представляват 5% от източниците на приходи на крипто борси, свързани с ETH. Тегленето на средства изглежда е най-значимата категория от транзакционните такси, което е така от юли 2017 г. насам.
При положение, че има значителна липса на вътрешни такси в сравнение с Биткойн, мнозина предполагат, че крипто борсите не предпочитат да използват ETH при прехвърляне на средства между вътрешни портфейли.
Низходящата тенденция при Биткойн може да се задържи по-дълго от очакваното, според някои анализатори, които намират прилики с мечия пазар през 2022 г.
Metaplanet, базирана в Токио инвестиционна компания, продължи агресивното си навлизане в Биткойн, придобивайки допълнителни 160 BTC за приблизително $13.3 милиона.
Перспективата на Биткойн за април изглежда несигурна, тъй като инвеститорите остават предпазливи, борейки се да намерят признаци за потенциално възстановяване.
Добре известен крипто анализатор подчерта решаващо техническо ниво, което Биткойн трябва да възстанови, за да съживи възходящата си инерция.