Биткойн, чиято стойност в момента се оценява на около $2 трилиона, навлезе в нов етап от своето развитие — фаза, в която общата му пазарна капитализация може да се конкурира с доминиращата позиция на златото, чиято стойност възлиза на $22 трилиона, според няколко реномирани инвеститори.
След години, през които бе отхвърлян като спекулативна технологична игра, Биткойн сега се преоценява както от институционални играчи, така и от мениджъри на богатство, не като средство за плащане или рисков капиталов актив, а като форма на запазване на дигитално богатство. Тази промяна във възприятието може драстично да промени начина, по който пазарът го оценява през следващото десетилетие.
Антъни Скарамучи, основател на SkyBridge Capital, е сред поддръжниците на тази теза. В неотдавнашно интервю той заяви, че ако ВТС продължи да се разглежда през призмата на традиционните технологични активи, пазарният му таван вероятно ще се движи между $1 и $3 трилиона, което го поставя в същия диапазон като компании като Apple или Microsoft.
Но ако вместо това се третира като модерно средство за съхранение на стойност – нещо като дигитално злато – тогава сравнението се променя драстично. В този случай, според него, оценката на Биткойн в крайна сметка трябва да следва тази на златото, което означава 10-кратно увеличение от днешните нива. Това би означавало цена от близо $1 милион за токен.
Това мнение, което някога се считаше за странно, все повече се споделя от други институционални инвеститори, които преразгледаха дългосрочните си модели, за да отразят това, което считат за зрял и по-малко спекулативен пазар.
Ако тази еволюция продължи, два показателя ще станат все по-важни: Приема от потребителите и стабилността на цените. Увеличаването на броя на дългосрочните притежатели и намаляването на волатилността би подкрепило тезата, че Биткойн вече не е площадка за спекуланти, а инструмент за запазване на богатството.
Понастоящем според приблизителни оценки в света има около 200 милиона активни портфейла, с около 100 милиона индивидуални притежатели. За да се достигне мащаб, който би подкрепил пазарна капитализация от $20 трилиона, тези цифри може да се наложи да нараснат почти десетократно, което би означавало, че ВТС ще бъде в ръцете на около един от всеки осем души на Земята.
Засега тази цел остава далечна. Но с всеки нов кръг на прием, тезата за дигиталното злато се доближава до реалността. И ако промяната в мисленето се запази, Биткойн може в крайна сметка да се окаже по-малко сравним с високотехнологичните компании с висок растеж и по-близък до една от най-старите форми на измерване на благосъстоянието на човечеството.
Въпреки новите конфликти в Близкия Изток и не толкова миролюбивата прогноза на Федералния резерв, Биткойн се търгува вече повече от пет седмици на нива над $100,000.
Bitdeer Technologies, компания за добив на Биткойн със седалище в Сингапур, се готви да набере $330 милиона чрез нова емисия на конвертируеми облигации с падеж през 2031 г.
Най-големите производители на хардуер за криптовалути в Китай променят стратегията си. Изправени пред нарастващите американски мита върху вноса на технологии, Bitmain, Canaan и MicroBT — компании, които заедно контролират над 90% от световния пазар на оборудване за добив на Биткойн — преместват част от производството си в САЩ.
Неотдавнашният скок на Биткойн до $109,000 бе засенчен от подновен конфликт в Близкия изток, като засиленото напрежение между Израел и Иран оказва натиск върху пазара.